Haşere ilaçlama nedir?

By | Haziran 12, 2020

Haşere; çevremize mikrop yayan, taşıyan mikroorganizmalara verilen genel addır.  Haşere kelimesi, aracılık, etme, taşıma manalarına da gelmektedir. Haşere ilaçlama da buradan gelmektedir. Haşere, adından da anlaşılacağı üzere insan sağlığı ve insan yaşamı için tehdit oluşturan bir kelimedir. Ama haşere kelimesi yaşam alanlarımızın neredeyse merkezine oturur bir vaziyettedir.  Özellikle haşerelerin doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi ile besin kaynağı arayışına girmeleri, onlara harita olarak insanların yaşadığı kapalı ve açık alanları önermektedir.haşere ilaçlama, haşere nasıl ilaçlanır, haşere ilaçlama işlemi

Haşereler Nelerdir? Hangi Hayvanlardır?

Haşereler her ne kadar tek çatı altında ve tek bir vücutta birleşmiş olsalar da, aslında tür ve fiziki olarak birbirilerinden çok ayrılmaktadırlar. Bu türlere şöyle bir göz atacak olursak; Asalak, parazit, kemirgen, sürüngen, zehirli örümcekler, eklem bacaklılar, böcekler, kanatlılar, kanatsızlar, omurgalılar ve omurgasızlar olarak ayrı sınıf ve gruplara ayırmamız mümkündür.  Bu türler, haşerelerin bütününü oluşturmaktadır.

Haşereler İçin Mücadele ve Yöntemler Hangileridir?

  • Sıvı İlaçlama
  • Jel ilaçlama
  • Kokulu ilaçlama
  • Kokusuz ilaçlama
  • Fare istasyonu ve düzenekleri

Haşere Türlerinin İsimleri Nelerdir?

Fare; ev faresi, lağım faresi, fındık faresi, çatı faresi, gümüş faresi, kanguru fare, kör fare, Hamamböceği; karafatma, kakalak, Amerikan hamamböceği, Alman hamamböceği, kalorifer böceği, apartman böceği, uyuz böceği, kulağakaçan, gümüş böceği, tespih böceği, halı böceği,  sülük böceği, salyangoz, akar, danaburnu böceği, mite, sinek, karasinek, sivrisinek, tatarcık sineği, çekirge, kertenkele, yılan, akrep, çıyan, gibi haşere türlerinin yanında, pire, bit, kene, karınca, örümcek türleri sık karşılaşılan ve en çok bilinen haşere türlerdir. Sağlıklı yaşam ve kaliteli bir hayat için haşere ilaçlama uygulamalardan faydalanın.

Haşere İlaçlama Alanları Nerelerdir?

Aslında haşerelerin ilaçlanmasına ilişkin her hangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Haşerelerin istila ettiği alan ilaçlanması gereken alanlardır. Ama genel olarak; hastane, okul, otel, pansiyon, yurt, bina, site, fabrika, şantiye, uçak, otobüs, havaalanı, yat, yekne, gemi, fırın, lokanta, spor salonu, pastane gibi alanlar sıklıkla ilaçlama yapılan alanlardır.

Sizlerde yaşam alanlarınızı sağlıklı ortamlara dönüştürmek istiyorsanız mutlaka yılın belli dönemlerinde ilaçlama hizmeti satın alın. Haşere ve diğer zararlı canlı türlerinden ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir