Hasta Çocuklar Nasıl Beslenir?

By | Nisan 13, 2017

Senelerdir hasta çocuğu iyi beslenmesi konusunda çok yedirin ki çabuk iyileşsin şeklinde düşüncelere göre davranmaktaydık. Oysa hasta çocuğun çok yemesi değil sadece doğru beslenmesi doğru olacaktır. Çocuklar hasta oldukları zaman ilk olarak enerjileri düşer. Bu durumda gücünü toparlayacağı yiyecekler yemeleri en doğru atak olacaktır. Bu enerjide karbonhidrat ağırlıklı yemekler ile hızlıca sağlar. Karbonhidrat yönünden zengin olan yiyecekler makarna ve pilav gibi besinlerdir. Bunların yanında bir de bol bol çorba içmeleri enerjilerini hızlıca yerine getirmeye yardımcı olur. Çocuk hasta olmadan önce hasta olacağı anlaşılıyorsa çorba içmeye başlamalısınız. Özellikle de; tavuk suyunda çorba, çorbalar arasında en iyisi olmaktadır. İçine bir takım sebzeler de eklendiğinde tavuk suyunda çorbası çok yararlı olmakta ve bu sayede çocuk çok hızlı enerjisini geri toplayacaktır.hasta çocuklarda beslenme, hastalanmış bir çocuk nasıl beslenmeli, hasta çocuk beslenmesi

C Vitamini yönünden zengin besinlerin etkisi

Ateşi olan hasta çocuğun besin yanında uykuya da ihtiyaç duyar. Uzun süren uykular çocuğun enerjisini hızlı toplamasına yardımcı olur. Çok fazla uyumanın bir de dezavantajı bulunuyor. Çok uyuyan çocuğun vücudu susuz kalacaktır. Bu durumda uyanık olduğu zamanlar bol su içirmeniz çok önem arz eder. Taze sıkılmış meyve suları ile C vitamini açısından zengin içecekler içirmeniz de çocuğun hızlı toparlanmasına çok yardımcı oluyor. Çocuk hastalandığında her ne kadar nazlı olsa da kırmamak için yalnızca yemek yesin diye sevdiği zararlı şeyleri yemesine izin vermeyiniz. Bu yiyecekler çok ağır olduğundan çocuk kendini daha kötü hissetmesine sebep olacaktır.

Sebzeli Tavuk Suyuna Çorbanın Tarifi?

Çocukların iyileşmesi için en yararlı yiyecek çorbalardır. Çorbaların arasında da en yararlı olanı ise; sebzeli tavuk suyunda olan çorba çeşitleridir. Tavuk suyunda çorba yapmayı özellikle çocuklu aileler mutlaka bilinmesi gerekir. Büyük tencerenin içinde tavuğu koyarak, üzerine soğuk su eklenmesi gerekiyor. Kereviz ve havuçları dilimleyerek tavuğun üzerine ilave ediniz. Büyük bir soğanı dört parçaya ayırarak tencerenin içine büyük şekilde ilave edilmelidir. Bu karışımı yüksek ateşte kaynatın ve kaynadıktan sonra da kısık ateşe alınız. İçine tuz ilave ettikten sonra, tavuk pişene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edilmelidir. Tavuk suyunda çorba yapmak bu kadar basit ve oldukça yaralıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir