Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

By | Nisan 14, 2021

İç hemoroid semptomları:

Boşaltmadan önce veya sonra, genellikle dışkı ile karışmayan hafif kırmızı bir rektal kanama vardır.

Boşalma sırasında veya hemen sonrasında dokuda hissedilir bir çıkıntı gözlemlenebilir.

Rektal bölgeden bol miktarda akıntı ve sık kaşıntı sorunu gelişir.

İç hemoroidlerde ağrı şikayetleri nadiren ortaya çıkar.hemoroid belritisi, hemoroid sorunları, iç hemoroid belirtisi

Hemoroidin dış semptomları:

Dış hemoroidli dokuda pıhtı yoksa belirti görülmeyebilir.

Ancak rektal kanalı terk eden hemoroidal dokuda pıhtı oluşursa hasta şiddetli ağrı yaşar.

Ödemin eşlik ettiği ağrı şikayeti 48 saat içinde zirve yapar ve birkaç gün sürer.

Dış hemoroidal kanama genellikle çok nadir görülen bir semptomdur ve kabızlık gibi durumlarda efora bağlı olarak gelişir.

Hemoroit tedavileri nelerdir?

Günümüzde hemoroitler üç farklı yöntemle tedavi edilmektedir: medikal tedavi, endoskopik ve lokal tedavi ve cerrahi tedavi.

Tedavide diyetin düzenlenmesi, hemoroid için dışkı hacmini artıran ve yumuşatan ilaçların kullanılması, ılık suda oturma, lokal anestezikle hemoroid kremi gibi uygulamalar tercih edilir.

Endoskopik ve lokal hemoroid tedavisi, tedaviye istenen yanıt alınamadığında ek tedavi olarak kullanılır. En çok tercih edilen uygulama yöntemleri arasında lastik bandajlama, skleroterapi, kızılötesi fotokoagülasyon ve kriyoterapi yer alır. Bununla birlikte, bu takviyelerin birçok yan etkiye neden olabileceğinin ve klinik ortamda bir doktor tarafından kullanılması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Medikal ve topikal tedaviye rağmen semptomlar devam ederse cerrahi tedavi tercih edilir. İç hemoroidin medikal veya lokal tedavisi özellikle hem iç hem de dış hemoroidli hastalarda kullanılmaz, birden fazla yöntemin kullanılması tedaviyi geciktireceği için her iki hemoroid çıkıntısı aynı anda cerrahi bir yöntemle tedavi edilir.

Basura ne iyi gelir?

Özellikle dış hemoroidlerde pıhtı oluşumu hemoroide bağlı ağrı şikayetini arttırır. Bu gibi durumlarda en hızlı ağrı kesici yöntemlerden biri ılık suyla oturma banyosu, diğeri ise lokal anestezikli hemoroid kremleridir. Kullanılan yöntemler ağrının şiddetini kontrol edebilse bile hastalık tıbbi gözetim altında tedavi edilmeli ve tekrarlayan ağrı şikayetleri önlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir