Hemoroid bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

By | Haziran 8, 2020

Bitkisel ilaçlar veya bitkiler, geçmişten günümüze kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Hemoroid hastaları genelde muayene olmaya çekindikleri veya utandıkları için bitkisel çözümlere başvururlar. Aslında bitkisel hemoroit tedavisi uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmak gereklidir. Çünkü sizin basur sandığınız sorun başka bir hastalık olabilir. Anüs bölgesinde oluşan kanama, ağrı veya kaşıntı sadece hemoroid hastalığının belirtileri değildir. Aynı belirtilere sahip olan farklı bir hastalık yanılmanıza ve hastalığın zamanla ilerlemesine sebep olabilir. Erken teşhis için her zaman uzman bir hekime gözükmek çok önemlidir.hemoroid tedavisi, hemoroid tedavisi ilaçları, hemoroid nasıl tedavi edilir

Hemoroid doğal tedavisi

Oturma banyosu; geniş bir leğene konulan dayanabileceğiniz derecedeki suya 10-15 dakika kadar oturulduğunuzda rahatlamanızı sağlar. Suya karanfil çayı ekleyerek etkiyi arttırabilirsiniz.

Sıcak tuğlaya oturma; oturma banyosu ile aynı rahatlamayı sağlar.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama); Özellikle şişmiş ve dışarıya sarkmış olan hemoroid memelerinde uygulanır. Dışarıya sarkmış ve şişmiş olan hemoroid memelerine yapıştırılan sülük kanı emerek basıncın azalmasını sağlar. Sonuç olarak hemoroid memelerindeki basınç düştüğü için rahatlama olur.

Hemoroid bitkisel tedavisi

Hemoroid bitkisel tedavisi için çeşitli seçenek bulunmaktadır. Sizlere aktarmaya çalışacağımız bitkisel hemoroid tedavisi yöntemleri yörelere göre değişiklik göstermektedir. Hangi bitkisel hemoroid tedavisinin daha etkili olduğunu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Bu bitkisel basur tedavileri sorunu tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade şikâyetleri azaltmaya yöneliktir.

Patlıcan sapı; kemer patlıcanın yeşil sap bölümlerini bir su bardağı suya bir patlıcan sapı gelecek şekilde kaynatıp soğumaya bırakıldıktan sonra bu sudan sabah akşam bir bardak içilir. Hemoroide bitkisel çözüm olarak en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Acı badem ezmesi; acı badem ezilerek sirke ile karıştırılır ve krem şeklini aldıktan sonra anüs bölgesine uygulanır.

Atkestanesi; Kestaneler un halini alana kadar ezilir ve yemeklerden önce bir çay kaşığı alınır. Basur hastalığında kanamayı azaltır.

Çemen yağı; 25gr çemen unu, 75gr zeytinyağı, 25gr çörek otu yağı, 300gr su harmanlanıp suyun tamamı buharlaşana kadar kaynatılır ve kalan yağ süzülür. Bu yağ hemoroid bölgesine sürüldüğünde şikâyetleri hafifletir.

Ayva çekirdeği; Birkaç ayvadan çıkartılan çekirdekler bir su bardağı suda bekletilip süzülür ve balla karıştırılarak sorunlu bölgeye uygulanır.
Civanperçemi pelin otu ile birlikte kaynatılarak çayı hazırlanır. Hazırlanan çaydan günde bir bardak almak ve hemoroid bölgesine uygulamak rahatlatıcı etki yapar.

Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce alınırsa hemoroid memelerinde küçülme olabilir.

Un halini alana kadar ezilen karakavak tomurcukları zeytinyağı ile harmanlanarak merhem halini alana kadar karıştırılıp basur memelerine uygulanması durumunda şişlik ve ağrının tedavisinde yararlıdır.

Ihlamur, keten tohumu, meyan kökü ve ceviz yaprağı öğütüldükten sonra balla karıştırılarak macun haline getirilir. Yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı alınarak basura bitkisel çözüm olarak kullanılır.

Dereotu; tüm öğünlerden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basur hastalığına karşı tedavi edici olabilir. Bu uygulamaya en az bir ay devam edilmesi önerilir.

Şeftali çiçeklerinin kabızlığı önleyici özelliği bulunmaktadır. Meyvesi ise hazmı kolaylaştırır ve İdrar yollarını temizler. Hemoroid hastalığının en büyük nedenlerinden biri kabızlık olduğuna göre öncelikle bu sorunu ortadan kaldırmak gerekir.

Papatya, Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır ve süzüldükten sonra ılık olarak içilir. Hemoroid hastalığına karşı ağrı kesici ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Düğün çiçeği, kavak merhemi ile beraber bitkisel hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.
Karahalile bitkisinin damar büzücü özelliği bulunmaktadır. Bu etkisinden faydalanarak bitkisel hemoroid tedavisinde kanamaları durdurmak veya azaltmak için kullanılır.

Mazı kavrulup öğütüldükten sonra şekerle tatlandırılır ve sabahları birer kahve kaşığı yutulur.

500gr ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4lt suda kaynatılarak süzülür ve elde edilen sudan sabahları aç karına birer su bardağı içilir.
Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve balla tatlandırılmak amacıyla harmanlanır. Elde edilen karışım sabahları aç karnına birer tatlı kaşığı yenir.

Bir su bardağı kadar kuşburnu meyvesi suda kaynatılıp püre haline getirildikten sonra şekerle tatlandırılır. Karışım sabahları aç karnına birer tatlı kaşığı yenir.

Bir kâse kuru siyah üzüm dövülür ve içyağı ile merhem haline getirilerek hemoroid memelerine sürülür.

Ardıç katranı suda kaynatılarak hasta buharına oturtulur.

Atkestanesi dövülerek günde 3 kez birer çay kaşığı su ile birlikte alınabilir.

Palamut dövülerek sabah, öğle ve akşam öğünlerden önce aç karnına birer çay kaşığı yutulur.

Toz haline getirilene kadar ufalanmış sarısabır otu aynı oranda pırasa tohumu ile birlikte içyağı ile harmanlanarak macun haline getirilir ve sorunlu bölgeye uygulanır.

Kabızlık problemini giderici özelliği olan bir diğer bitki pırasadır.

Birer su bardağı ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür ve püre halini alana kadar haşhaş yağı ile karıştırılarak hemoroid memelerine uygulanır.

Bir fincan üzerlik tohumu dövüldükten sonra yeteri miktarda balla tatlandırılarak kahvaltıdan önce birer tatlı kaşığı yenir.

Bir avuç kuru üzüm soyulmamış bir baş sarımsakla püre halini alana kadar dövülür ve basur memelerine uygulanır.

Bir fincan karakavak tohumu dövüldükten sonra macun kıvamına gelene kadar koruk suyu ilave edilerek sorunlu bölgeye uygulanır.

İki avuç keten tohumu su ile kaynatılır ve hasta buharına oturtulur.

Bir demet maydanoz bir çay bardağı zeytinyağında kavrulduktan sonra hemoroid memelerine uygulanır.

İki üç avuç kadar sığırkuyruğu çiçeği suda kaynatıldıktan sonra ezilir ve hemoroid memelerine uygulanır.

Bir su bardağı Yahudi baklası tohumu dövüldükten sonra balla tatlandırılır ve sabahları aç karnına aç birer tatlı kaşığı yenir.

Bir su bardağı mayasıl otu kökü suda kaynatılır ve süzülür. Elde edilen bu su ile lavman yapılır.

Bir avuç taze bamya ile birlikte birkaç adet ceviz yaprağı kaynatılır ve süzülür. Bu haşlama suyu ile lavman yapılır.

Patates soyulduktan sonra çiğ olarak rendelenir ve hemoroid memelerine uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir