Herkesin ilgisini çeken Akdeniz diyetinin etkisi!

By | Nisan 18, 2017

Bilhassa da Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların nasıl bu kadar sağlıklı ve zayıf oldukları sorusunun cevabını barındıran bu diyette besinlerinizi Akdeniz bölgesinin doğal yiyecekleri ile değiştirerek kısa sürede sonuç alacağınız bir kilo verme programı oluşturabilirsiniz. Kilo vermenizin yanı sıra vücudunuzun yağ ve protein dengesini de yeniden sağlayacağınız Akdeniz diyeti sonrasında özellikle kanser, damar sertliği ile kalp hastalıklarına karşı daha dirençli ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız mümkündür. Özellikle de hastalıkları önlemede ve hastaların iyileşme sürecinde doktorların büyük bir çoğunluğunun önerdiği Akdeniz diyetinde midenizi dinlendirerek tüm vücudunuzun dengesini yeniden sağlamasına imkân tanınabilir.akdeniz diyeti nedir, akdeniz diyetinin etkileri nelerdir, akdeniz diyetinin faydaları

En önemlisi zeytinyağı kullanımıdır?

Akdeniz diyetinin en önemli noktasını zeytinyağı oluşturuyor. Besinleri ister pişirin, ister kızartın her şekilde zeytinyağı dışında bir yağın kullanılması Akdeniz diyetinde mümkün olmuyor. Akdeniz insanlarının sağlıklarını borçlu oldukları zeytinyağı sayesinde vücudunuza giren doymamış yağ miktarı büyük oranda azalacak ve bu şekilde kilo almanız engeller. Kalp hastalıklarının ve kanserin bir numaralı düşmanı olan zeytinyağı ile aynı zamanda vücudunuzun Omega 3 yağ asidi dengesini de kısa sürede sağlıyor.

Kahvaltıya önem veriniz!

Akdeniz diyetinde en önemli öğün tartışmasız olarak kahvaltılardır. 2 dilim kepekli ekmek, 1 dilim beyaz peynir, salatalık, domates, zeytin ile az miktarda fındık/cevizle başlayacağınız güne ara öğünlere serpiştireceğiniz kivi ve ya elma gibi meyveler ile devam edilebilir. Öğle yemeği için simit gibi hamur işi bir yiyecek yiyip yanında yine domates salatalık tüketiniz. Akşam yemeğinde ise kızartma ürünlerinden uzak durunuz ve etleri soteleyerek ya da haşlayarak tüketin, yanında dilediğiniz kadar salata tüketilebilir. Vücudun en önemli ihtiyacı olan su, bu diyette de önemli bir rol oynar. Günde yaklaşık 2 litre suyun içilmesi Akdeniz diyetinin en önemli noktalarından birini oluşturur ve gün içerisinde çay ve kahve tüketimi minimuma indirilmelidir. İçecek tüketiminde çay ya da kahve yerine su, maden suyu ya da soda tercih edebilirsiniz. Hazır meyve suyu ise çok şekerli olması nedeni ile mecbur kalınmadıkça tüketilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir