Huzursuz bacak sendromu nedir?

By | Mayıs 15, 2021

Huzursuz bacak sendromu, aynı zamanda Willis-Ekbom hastalığı veya kısaca RLS olarak da bilinir, bir kişinin kontrol edilemeyen dürtüleri olduğunda veya rahatsızlık nedeniyle bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyduğunda ortaya çıkan kronik bir hareket bozukluğudur. Bu durum genellikle akşamları veya geceleri otururken veya uzanırken ortaya çıkar. Hareket geçici olarak rahatsızlığı giderir.

Huzursuz bacak sendromu sadece yaşlılık çağında değil her yaşta başlayabilir ve genellikle yaş ilerlemesi ile birlikte kötüleşir. Uyku düzenini bozacak seviyelere ulaştığında günlük aktivitelerde zorluklara neden olabilir.huzursuz bacak sendromu, huzursuz bacak sendromu belirtisi, huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromunun semptomlarını hafifletmek için birkaç basit kişisel bakım önlemi yeterli olabilir. Bununla birlikte, daha ciddi HBS sorunları olan kişilere yardımcı olabilecek birçok ilaç vardır.

Huzursuz Bacak Sendromu ile hangi bölüm ilgileniyor?

Huzursuz bacak sendromunun teşhisi kliniktir. Huzursuz bacak sendromu, çeşitli ilaçlarla kontrol edilebilir. Huzursuz bacak sendromu için nöroloji veya psikiyatri servisinden randevu alabilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun kesin nedeni birçok durumda belirlenmemiştir. Araştırmacılar, bu duruma beyin tarafından kas hareketini kontrol etmek için salgılanan dopamin dengesizliğinin neden olduğuna inanıyorlar.

Huzursuz bacak sendromu bilinen herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir ve ayrıca demir metabolizmasındaki anormallikler, bir dizi kronik hastalık ve çeşitli ilaçların yan etkileri nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Huzursuz bacak sendromu, çocukluk dahil her yaşta ortaya çıkabilir. Hastalık yaşla birlikte daha yaygındır ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Huzursuz bacak sendromunun, özellikle 40 yaşından önce kalıtsal olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, hamilelik dönemindeki değişimler veya benzeri hormonal değişiklikler, huzursuz bacak sendromunun belirtilerinin geçici olarak daha kötü hale gelmesine sebep olabilir.

Bazı kadınlar, özellikle son üç ayda ilk kez hamilelik sırasında huzursuz bacak sendromu semptomları yaşamaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda, hormonlar normale döndükçe belirtiler genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Huzursuz bacak sendromu genellikle altta yatan büyük bir tıbbi problemle ilişkili değildir, ancak bazı durumlarda başka koşullar da eşlik edebilir:

Bazen bir kişinin kol ve bacaklarındaki sinir hasarına şeker hastalığı ve alkolizm gibi kronik durumlar neden olabilir. Bu hasar periferik nöropatiye yol açar.

Anemi ve demir eksikliği durumları da huzursuz bacak sendromuna neden olabilir veya mevcut bir durumu kötüleştirebilir. Kişinin mide veya bağırsak kanaması öyküsü, ağır adet dönemleri varsa veya sık kan kaymaları varsa demir eksikliği olabilir.

Bir kişinin böbrek yetmezliği varsa, demir eksikliğine anemi de eşlik edebilir. Böbrekler düzgün çalışmadığında kandaki demir depoları azalabilir. Bu ve vücut kimyasındaki diğer değişiklikler, huzursuz bacak sendromuna neden olabilir veya mevcut bir durumu kötüleştirebilir.

Travma veya travmaya bağlı omurilik yaralanması, huzursuz bacak sendromu ile ilişkilidir. Omuriliği uyuşturan tıbbi müdahaleler de huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir