İlk Adımını Atarken Bebeklerinizin Arkasında Durun

By | Eylül 24, 2016

Bebekler anne ve babaları için çok değerli varlıklardır. Onların ilk konuşması, ilk adımları, hayatta ilk kez yaptıkları her şey çok önemlidir. Emekleme aşamasını geçtikten sonra yavaş yavaş yürümeye çalışan bebeklerin öncelikle anneleri sonrasında ise babaları daima destekçileridir. Ebeveynler bu aşamada biraz hataya düşebilmektedir. Özellikle de anneler bebeklerinin ilk adımlarını atmaya çalıştığı zamanlarda sürekli olarak müdahalede bulunmaktadır. Yapılan müdahaleler bebeklerin daha geç yürümeye alışmasına neden olmaktadır. Bebeğinizin ilk adımlarını attığı zamanlarda ellerinden tutup arkasında durarak destek olabilirsiniz. Ancak tabii bu hareketi sadece ilk birkaç gün yapın. Ayak koordinasyonunu kurmaya başladığı zamanlarda bebeklerinizin ellerini bırakın. Düşecek, canı yanacak diye endişe etmenize hiç gerek yoktur. Bebekler düşeceklerini anladıkları an kendilerini bezlerinin üzerine doğru atarlar. Popo üstü düşmek can yakıcı değildir. Bırakın düşe kalka bebeğiniz yürümeyi kendi başına öğrensin. Böyle yaparsanız daha kısa sürede daha iyi adımlar ile yürümeye başlayacaktır.Bebeklerde yürüme, yürümeyi  öğrenme, bebekleri destekleme

Yürüteç kullanmak ilk günlerde geçici bir çözüm olarak başvurulabilecek bir şeydir. Yürüteçler bebeklerin bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Gün içinde birkaç saat dahi olsa yürütece konulan bebeklerin bacak kasları daha hızlı geliştiği için yürüme süreleri de o derece kısalacak ve daha çabuk yürümeye başlayacaklardır. Tabii bu noktada da dikkat olunması gerekmektedir. Çok uzun süre yürütece konulan bebeklerin yürütece güvenip normal yürüme sırasında aktif olmadıkları da gözlenmektedir. Bu sebepten dolayı yürütece koyduğunuz çocuğunuzu aşırı süreler boyunca yürüteçte bırakmayın.

Düşen bebeğinizi hemen tutup kaldırmayın. Bırakın düşen bebeğiniz kendi kendine kalkmaya çalışsın. Bir süre belki denediği halde yerinden kalkamayacak ve sinirlenip ağlamaya dahi başlayabilecektir. Ancak bu durum sorunlu bir durum değildir. Hırs yapıp yerinden kalkmaya çalışır ve bir süre sonra bebeğinizin olduğu yerden kalkmayı öğrendiğini görebilirsiniz. Bebekler ve çocuklar kendi başlarına yapmayı öğrendikleri şeyleri çok daha iyi bir şekilde yapabilmektedir. Bu nedenden dolayı bebeklerinizin yürümeye başladığı anlarda ve diğer şeyleri öğrenmeye başladığı anlarda gizli bir destekçi olun. Bırakın kendi kendilerine bir şeyleri öğrensinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir