İş Bankası Ne Zaman Kuruldu?

By | Eylül 14, 2021

Bankalar, ilk olarak insanların paralarını korumak için açılan kuruluşlardı. Geçmişte, evlerdeki güvenlik önlemlerinin çok düşük olmasına bağlı olarak çok fazla hırsızlık olayı yaşanmaktaydı. İnsanlar paralarını, daha iyi bir şekilde korunacağını düşünerek, bankalara yatırmaktaydı. Bankaları kullanan insan sayısı arttıkça ve muhafaza altına alınan para miktarı arttıkça yeni hizmetler sunulmaya başladı. Hükümetler de bu hizmetleri vatandaşlarına daha güvenli bir şekilde verebilmek için kendi bankalarını açmaya başladı. Türkiye’de cumhuriyetin kurulmasının ardından böyle bir bankanın açılması uzun sürmedi ve İş Bankası hizmete sunuldu.iş bankası kuruluşu, iş bankası ne zaman ve nerede kuruldu, işbank ne zaman kuruldu

İş Bankası Ne Zaman Kuruldu?

Kurtuluş Savaşı sona erdikten bir süre sonra cumhuriyet ilan edilmişti. Sıra ülkenin sosyal ev ekonomik sorunlarının çözülmesine gelmişti. Bu sorunları çözebilmek için sanayileşme hareketlerinin başlatılmasında kaynak olabilecek, tasarrufun teşvik edilmesini sağlayacak, milli bir kuruluş gerekiyordu. Atatürk böyle bir bankayı hayata geçirebilmek için birçok danışmanıyla fikir alışverişi yaptı. Bankanın kurulabilmesi için 1 milyon Türk Lirası sermaye gerekiyordu. Atatürk kendi cebinden ancak 250 bin Türk Lirası’nı karşılayabilirdi. Yatırımcıların bulunabilmesi için olanca gücüyle çalışan Atatürk ve ekibi sonunda başarılı oldu. 9 Eylül 1924’de limonatalar ve pastalar eşliğinde bankanın açılışı yapılmıştı. Açılışta, Ankara esnafları, tüccarları, hükümet üyeleri, devlet erkanı ve mebuslar yer almaktaydı.

İş Bankası Hissedarları Kimlerdir?

Kurulduğu günden itibaren halka açık bir banka olarak hizmet veren İş Bankası’nın en büyük hisse sahibi %40,12 ile İş Bankası Muazzam Sandık Vakfı’dır. Geri kalan kısmın %28,09’u ise Atatürk’e aittir. Günümüzde Atatürk’e ait olan hisse Cumhuriyet Halk Partisi tarafından temsil edilmektedir. 31,79’lik hisse ise tamamen halka açıktır. 30 Haziran 2018 tarihli rapora göre İş Bankası’nın toplam piyasa değeri 25 Milyar Türk Lirası’nın üzerindedir.

İş Bankası Toplam Personel Sayısı Kaçtır?

Türkiye’de vatandaşa istihdam sağlayan en büyük bankalardan biri olan İş Bankası, 2018 itibariyle 25 bini aşkın personele sahiptir. Yeni açılan şubeler sayısında personel sayısı giderek artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir