İş güvenliği eğitiminde neler öğretilir?

By | Ekim 29, 2020

İş yeri ortamları yapılan iş gereği kimi zaman tehlikeli olabilir. Bu tehlikenin farkına varabilmek için iş ortamında uzman birinin çalışması gerekir. Bu görevi üstlenenler de iş güvenliği uzmanlarıdır. Aldıkları iş güvenliği eğitimi ile iş yeri ortamını daha güvenli bir hale getirirler. Uzmanların çalıştıkları yerde bir çok sorumlulukları vardır ve eğitim sürecinde bunları nasıl yapmaları gerektiğini öğrenirler. Eğitim süreci ve içeriğinden kısaca bahsedelim.iş güvenliği eğitimi, iş güvenliği eğitimi içeriği, iş güvenliği eğitimi nasıl verilir

İş güvenliği eğitimi 220 saatlik bir sürece sahiptir. Bu süreç uzaktan ve yakından olmak üzere iki şekilde uygulanır. İş güvenliği uzmanları çalıştıkları yerdeki güvenlikten sorumludur. İşçilerin sağlıkları onlardan sorulur. Bu durumda bir iş güvenliği uzmanı risk analizi ve acil durum planlamasını nasıl yapması gerektiğini bilmelidir. Eğimde de kendisine bunlar öğretilir. Gelen şikayetlere ve yapılması gereken raporların sonuçlarına bakarak risk nedenlerini inceler ve ortaya bir analiz koyar.  Bunun sonucunda alınması gereken önlemleri rapor eder. Raporunu hazırlayıp iş verene sunduktan sonra artık olacak bir kazada sorumluluk onda değildir. Çünkü iş güvenliği uzmanı yapması gerekeni yapmıştır. Fakat kaza olduktan sonra iş güvenliği uzmanın durumla ilgili bir raporu olmadığı ortaya çıkarsa tüm sorumluluk kendisine ait olur. Çalışma ortamında işçilerin sağlığının güvende olduğunu da kontrol etmelidir. Umulmadık anda karşılaşılabilecek acil durumlara karşı önlem almalıdır. Alınan önlemle ilgili ve acil durumda yapılacaklarla ilgili çalışanları bilgilendirmelidir. İş güvenliği eğitimi tüm bunları bir uzmanın yapabilmesi için hazırlanmış bir süreçtir. Eğitimin sonunda sınava tabii tutulan iş güvenliği uzman adayı sınavdan başarılı olduğu taktirde sertifikasını alır ve uzmanlık unvanına sahip olmuş olur. 50 sayısından az işçi çalıştıran  ve tehlikeli çok tehlikeli sınıfına giren iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu olduğu için iş bulma olasılıkları çok yüksektir.

İş güvenliği eğitimi zorlu bir süreçtir. Eğitim boyunca uzman olacak kişinin çalışacağı iş yerinde işçilerin sağlık ve güvenliğini koruyabilmesi için yapması gerekenler öğretilir. Eğitim yapılan uygulamalarla pekiştirilir. Ayrıca aday bir iş güvenliği uzmanı bulunduran şirkette staj yaparak yapması gerekenleri yakından incelemiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir