İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

By | Mart 6, 2018

İş güvenliği uzmanları her iş kolu için başvurulması gereken uzmanları kapsamaktadır. İş güvenliği uzmanlarında ağır ya da hafif iş kollarına göre farklı derece görevler yer almaktadır. Her iş kolu ağır ya da hafif derece risk taşıdığı için olası risklerin bu uzmanlar tarafından bulunması ve rapor edilmesi gerekmektedir. İş güvenliğinde olası risklerin önceden görülmesi ve önlem alınması o işin hem verim açısından daha çok yükselmesini hem de iş kazalarının azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de iş güvenliği kanununa göre her iş yerinin iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunluluğu bulunmaktadır. Olası risklerin önceden görülmesi yüksek kayıplar olabilecek kazaların önlenmesi için gereklidir.iş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri, iş güvenliği uzmanlarının sorumlulukları, iş güvenliği uzmanlarının görevleri

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri arasında çalışan iş kolunun yapısını bilmek ve iş yerinin çalışma şeklini takip etmek bulunmaktadır. İş yerinin çalışma şekli, işçilerin sağlık durumları, eğitimleri, iş yerindeki güvenliğin sağlanabilmesi için gerekli olan temel şarttır. Eğer iş kolu ağır bir işe dayanıyorsa iş riskleri hesaplanarak iş sahibinin konu hakkında bilgilendirilmesi ve önlem alınması gerekmektedir. Bu şekilde olası riskler azaltıldığı gibi sıfıra indirilebilmektedir. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerin de değerlendirilmesi ve iş için risk oluşturan durumların tespit edilerek iş sahibine bildirilmesi gerekmektedir. Çevrede koruma sağlanması endüstri, maden ya da inşaat gibi alanlarda gereklidir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanının çevre koşullarında koruma sağlanmasına da yardımcı olması gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri arasındaki ilk görev risklerin önlenmesidir. Eğer çalışan iş yerinde risklerin önlenmesi tam olarak sağlanamıyorsa da azaltılması ya da işin durdurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışanlar için yeterli koruyucu donanımın sağlanıp sağlanmadığı ya da çalışan harici gelen kişilerin koruyucu donanım kullanılmasına teşvik edilmesi de gerekmektedir. İş güvenliği uzmanları her iş kolunda olması gereken uzmanlardır. Bunun için gerekli eğitimlerin alınması, çalışanların güvenlik konusunda eğitilmesi ve yapılan güvenlik seminerlerine katılınması gibi görevler de yer alabilmektedir. İş güvenliği uzmanlarının raporları da iş sahibi tarafından bağlayıcı unsur demektir. Yapılan işin risklerini yok etmesi için iş sahibinin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir