İSİLİK NEDİR VE NASIL GEÇEBİLİR?

By | Şubat 14, 2021

İsilik her ne kadar genellikle bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanılan cilt rahatsızlıkları arasında yer alsa da kimi zaman yetişkinlerde de görülebildiği bir gerçektir. Birçok anne baba çocuklarının cildinde isilikler çıktığını gördüklerinde telaşa kapılabilirler fakat aslında bu kadar telaş edecek bir şey yoktur. Zira isilik bazen çocuğun fiziksel gelişiminin bir parçası olabilir ve gerekli önlemler alındığında korkulacak herhangi bir şey de kalmaz.isilik nedir, isilik nasıl geçer, isilik belirtileri

Ciltte küçük şekillerde kırmızı kabarıklıklar olarak ortaya çıkan isiliğin en temel sebebi tenimizde yer alan ter bezlerinin çıkışlarının tıkanmasında meydana gelir. Vücudun salgılamak istediği teri dışarı atamaması halinde bu ter deri altında hapsolur ve bu bölgelerde isilik olarak kendisini gösterir. Rahatsızlığın bebeklerde ve çocuklarda daha sık rastlanmasının sebebi ise onların ter bezlerinin ile gözeneklerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Terleme mekanizması geliştikçe isiliğin ortaya çıkma ihtimali de giderek azalarak ortadan kalkmaktadır. İsilik rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikleyen bazı durumlar da elbette mevcuttur. Çok fazla terleyecek ortamlarda durmak ve fiziksel aktivitelerde bulunmak yada alışık olunmayan nemli iklimli yerlere gitmek, uzun süre banyo yapmamak, sıcak havalarda çok kalın giyinmek, cilt dokularını tıkayabilecek kremler ve ya medikal ürünler sürmek gibi pek çok etken isiliğin ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle de anne babalar maalesef sıcak havalarda bile çocuklarını çok fazla giydiriyorlar ve bu kadar çok kıyafet bebeklerin terleyerek isilik oluşturmalarını sağlıyor.

İsiliğe karşı uygulanabilecek bazı yöntemler de tabii ki mevcuttur. Bunlar arasında en önemlisi ise olabildiğince serin bir ortamda durmak ve ya alışık olunmayan sıcak yerlerden uzak kalınmasıdır. Klimalar bu konuda size yardımcı olacaktır fakat klimasız yerlerde soğuk suyla güzel bir duş alarak ya da çocuğunuzu sıcak olmayan bir suda yıkamak da isiliğe karşı etkisi vardır. Yapılan pek çok araştırma ile deniz suyunun isiliğe karşı etkili bir çözüm olduğunu da gösteriyor. Eğer ki, imkanınız varsa bebeğinizi ve ya çocuğunuzu güzel bir deniz suyuna sokulması ve biraz suda vakit geçirmesini sağlayarak isiliğin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir