Kabakulak Nedir? Neden Olur?

By | Ağustos 22, 2021

Kabakulak viral enfeksiyon hastalığı olarak ifade edilmektedir. Viral enfeksiyonun oluşması için vücuda kabakulak virüsünün girmesi gerekir. Bu virüsler tamamı ile bulaşıcıdır ve aynı ortamda bulunan herkese kolayca geçer. Kabakulak özellikle çocuklarda görülür. Hastalığı bir kez olan bir daha olmaz. Çünkü vücut artık bu virüsü tanıyor ve ikinci kez virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Hastalık öncelikle tükürük bezlerinde şişmeye ve iltihaplanmaya neden olur. Parotis adı verilen tükürük bezleri kulağa yakın ve her iki tarafta da bulunur. Bu yüzden yüzün iki tarafında da iltihaba bağlı şişlik ortaya çıkar. Şişlik ve iltihaplanma ile birlikte ağrı ve yutmada güçlük ortaya çıkar.kabakulak, kabakulak belirtisi, kabakulak belirtileri nelerdir

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hızlı bir şekilde belirtiler göstererek ortaya çıkar. Zaten çocuğunuz okulda veya arkadaş ortamında kabakulak olan varsa büyük bir ihtimalle kabakulak olacaktır. En öne çıkan belirtileri, yorgunluk, halsizlik, vücutta ağrılar, baş ağrısı ve iştah kaybıdır. Birkaç gün içinde mide bulantısı ve hafif ateş belirtileri ortaya çıkar. Şişlik büyür ve belirtiler şiddetlenir. Çiğneme güçlüğü, yutma güçlüğü, karın ağrısı ve mide bulantısı görülebilir. Her çocuk hastalığı aynı şiddette geçirmeyebilir. Kabakulak geçer diye düşünmemek gerekir. Bazı çocuklarda iltihap ve yüksek ateş menenjit olmaya kadar tehlikeli durumlara neden olabiliyor. Çocuğu mutlaka doktora götürmelisiniz.

Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kabakulak viral enfeksiyon grubunda yer aldığı için genel olarak antibiyotik tedavisi fayda etmez. Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey dinlenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmektir. Bol bol su, meyve ve sağlıklı beslenme ile birkaç gün içerisinde hastalığın belirtileri geçecektir. Çiğneme ve yutkunma zorluğu olduğu için sıvı gıda ve çorba ağırlıklı beslenmek gerekir. Ağrı kesici ve ateş düşürücülerle rahatlama sağlayıp, ateşi kontrol altına almanız önemli. Kabakulak aşı ile önlenebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden bebeklik döneminde çocukların aşı takvimlerini düzenli olarak takip edip, tüm aşıları yaptırmalısınız. Kabakulak kontrol altında olmazsa özellikle erkek çocuklarda testislere kadar inebiliyor. Kız çocuklarda ise ileriki yıllarda kısırlığa neden olabilecek yumurtalıkta enfekte durumlarına rastlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir