Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

By | Nisan 29, 2021

Kalp krizinin nedenleri nelerdir?

Kalp krizi, kalbi besleyen kan damarlarında çeşitli nedenlerle kan akışında ani bir azalma veya kesinti olduğunda ve kalpteki kan damarlarının çoğu pıhtı tarafından tıkandığında meydana gelir. Daha az yaygın olarak, kalp damarlarında gelişen plak damarlarının tamamen tıkanması veya vasküler katmanların ayrılmasından sonra kalp damarının tıkanması ile gelişir.kadınlarda kalp krizi, kalp krizi belirtisi, kalp krizi nasıl belli olur

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Kalp krizinin en belirgin belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı göğsün ortasında basınç şeklinde ortaya çıksa da sırt, omuz, boyun ve karında da hissedilebilir. Bazı nörolojik sorunları olan kişiler, özellikle şeker hastalığı olanlar ağrı hissetmeyebilir. Ağrıdan sonraki ana semptomlar nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik, soğuk terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve bayılmadır.

Kalp krizi durumunda ilk önce ne yapmalı?

Kalp krizinden şüpheleniliyorsa, kişi önce güvenli bir pozisyon almalıdır. Araç kullanılıyorsa, kişi kendisine veya başkalarına zarar vermemek için derhal durmalı ve kontrolünü kaybetmelidir. Kişi ayakta duruyorsa oturma pozisyonu alması önerilir. Yakın gelecekte yardım edecek veya yardım isteyecek kimse yoksa 112’yi arayın. Kalp atış hızınız düzensizse, hızlanıyorsa veya yavaşlıyorsa, öksürerek kalp atış hızınızı düzenlemeye veya normalleştirmeye çalışmanız önerilir. Aspirin alma şansınız varsa 1 adet aspirin tableti çiğneyebilirsiniz çünkü kalp krizi sırasında aspirin çiğnerseniz kalp krizinden ölüm oranının% 23 oranında azaldığını unutmayın. Kalp krizi için dil altı kullanımı kalp krizini engellemez ancak kan akışını artırır.

Kalp krizi geçiren biri ilk önce nasıl müdahale etmelidir?

Hasta kalp krizinden şüphelenirse, önce 112 numaralı acil telefonu arayın ve hastanın durumunu derhal doktora veya sağlık uzmanına bildirin, talimatlarını izleyin ve hastayı hastaneye götürün. tıp çalışanları. Kalp krizinden şüpheleniyorsanız, hasta hastaneye götürülmelidir; Kalp krizinin çok hafif belirtileri, krizin şiddetini etkilemez.

Kalp krizi önlenebilir mi? Elimiz her seferinde ağrıyorsa şüphelenmeli miyiz?

Kalp krizi riskini öğrenmek için adımlar atılarak kalp krizi önlenebilir. Unutulmamalıdır ki ateroskleroz (ATHEROSCLEROSIS) gelişimi ve ilerlemesi birçok yöntemle ölçülebilir. Sol koldaki ve ön koldaki ağrı ve uyuşma, aksi ispatlanana kadar kardiyovasküler hastalık belirtisi olarak düşünülmelidir. Bununla birlikte, sol koldaki ağrı, koroner arter hastalığının teşhisinde diğer semptomlara göre daha az önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir