Kentsel Dönüşüm Nedir?

By | Kasım 17, 2020

Doğal afetler sonucu yıpranmış ve yıkılmaya maruz kamış kalmış binalarda ve zamanla yıpranarak dökülmeye başlamış binalarda uygulanan bir sistemdir. Devlet bu yapıların yenilenmesi için başvuru yapan kimselere destek vererek kentsel dönüşüm projeleri hazırlatmaktadır. Deprem, sel, fırtına gibi doğal olayların sonucunda harabeye dönüşen evleriniz için bu desteği alabilirsiniz. Öncelikle Van projesi olarak açığa çıkan bu uygulama depremde hasar gören bütün alanlar içindeki binalar için bu uygulama başlatılmıştır. Daha sonra Türkiye çapına yayılarak isteyen herkesin bu uygulamadan yararlanılması sağlanmıştır. Kentsel dönüşüm içinde esas olan çevreye verebileceği zarar ve görüntü düşünülerek planlanan kapsamda yıkılmaya yüz tutan mekânların onarımının yapılarak çevreye zarar vermesini önlemektir.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm nedir, kentsel dönüşüm faydaları

Kentsel Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Zamanla yıpranan binalar etrafa kötü görüntü verdiği için kimse tarafından istenmemektedir. Bu yüzden kentsel dönüşüm projesi altında yapılan onarımlarda daha güzel binaların görünümü olacaktır. Aynı zamanda yıkılma ihtimali düşünülerek yapılan çalışmalar daha uzun yıllar binaların kullanımını sağlayacaktır. Çarpık kentleşmenin önüne geçilmek için uygulanan projeler şehir planlamacılığına uygun olarak kullanılabilir alanların çoğalması için gereklidir. Afetlerde yıkılan binalar için tekrar projeler çizilerek daha refah düzeyi yüksek yerleşim alanları oluşturulmaktadır. Kentsel dönüşüm imkânı kullanmak isteyen kişiler başvuru yaptıklarında kendi evlerini kaydırılma yapılmaksızın yaptırabilme olanağını da yakalayabilirler. Devlet desteği ile yapılan projelendirmelerde parasal açıdan sıkıntı yaşamayacağınız için ekonomik olarak da yararlı bir dönüşüm olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Firmaları

Kentsel dönüşüm için görevlendirilen firmalar yurt çapında hizmet vermektedir. Devletin onaylamış olduğu firmaların güvencesi ile yapılacak olan denetlemelerde risk taşıyan yapılar yurdun neresinde olursa olsun yapılandırılarak yenilenmek zorundadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlemiş olduğu büyükşehirlerdeki üniversiteler, meslek odaları, kurum kuruluşlar, kamu kuruluşları ve firmalar bu işi üstlenmektedir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde alabileceğiniz ücretsiz danışmanlık servisleri ile aradığınız yenilenmeyi sağlayabilirsiniz. Firmalar projelerin yeniden çizilmesi ve yapılanmayı sağlayacak müteahhitlerin ayarlanması ile projenizi gerçekleştirecektir. İstanbul’da bulunan birçok firma kendilerine yetki verilerek kanunlar çerçevesinde bu işi yürütmektedir. Başvurularınız değerlendiğinde belirlenen firmalar ile iş birliği yaparak yapılanmanızı yeniletebilirsiniz. Lisanslı kurum kuruluşlar il fark etmeksizin bu işi yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir