Kifoz Tanısı Nasıl Konur?

By | Mayıs 25, 2021

Kifozu teşhis ederken, önce doktor hastanın tıbbi geçmişini inceleyerek fizik muayene yapar. Omurganın doğal eğriliği 20 ila 45 derece arasında değişmekte olup, hastanın omurgası 45 derecenin üzerinde ise kifoz teşhisi konulmaktadır.

Kifoz şiddetliyse, doktor akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için bir akciğer fonksiyon testi isteyebilir. Ayrıca uyuşma – karıncalanma, mesane veya bağırsak inkontinansı veya kifozun omurilik üzerindeki baskısı nedeniyle denge problemleri varsa, doktor ayrıca manyetik rezonans görüntüleme (MRI) isteyebilir.kifoz tanısı koyma, kifoz belirtisi, kifoz nasıl belli olur

Postural kamburluğa ne sebep olur ve nasıl önlenir?

Kamburun duruşunun en önemli nedenleri kötü oturma ve yetersiz fiziksel durumdur. Özellikle modern çocuklar zamanlarının çoğunu okul, sınıf ve bilgisayar üçgeninde geçirirler.

Ne yazık ki çocuklar onları hareket ettiren oyunlardan veya sporlardan kaçınırlar. Bu yaşam tarzı sadece çocuklarımızı zamanlarının çoğunu kötü bir oturma pozisyonunda geçirmeye zorlamakla kalmaz, aynı zamanda spor yapamadıkları için fiziksel durumlarını da kötüleştirir. Bu iki kötü alışkanlık, konumsal kamburluğun en önemli nedenleridir.

Sıklıkla suçlanan diğer bir madde olan ağır okul çantalarının bu olayın asıl nedeni olmadığını hatırlatmak isteriz. Ancak ağır okul çantaları omurga sağlığına uygun değildir. Çocukluk çağında bel ve sırt ağrılarına, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bel ağrısı ve bel fıtığı gibi durumların gelişmesine zemin hazırlar.

Kambur duruş nasıl düzeltebilir?

Aslında, çoğu zaman aileler çocuklarını “dik durmaları” konusunda sürekli uyarır. Çocuk uyarıldığında çoğu zaman dik durur ve sonra kambur pozisyona döner. Bunun ardından ikinci bir uyarı, ardından üçüncü bir uyarı gelir ancak uyarılar hiçbir şekilde işe yaramaz ve bazen aile ile çocuklar arasında ciddi gerginlik ve inatçılığa neden olur.

Ailelere tavsiyemiz, bu tekrarlayan uyarılardan kaçınmaktır. Postüral kamburluğun oluşmasını önlemek için öncelikle nedenlerini ortadan kaldırmak gerekir. Elbette bu, günümüz çocuklarını okuldan, sınıftan, bilgisayar üçgeninden caydırmak veya caydırmak için gerçekçi olmayan bir yaklaşımdır.

Bu konuda kontrol edebileceğimiz bir şey var. Öncelikle hareketsiz alışkanlıklarınızla başlamalısınız. Bu, çocuğunuzun masa ve sandalyelerinin doğru konumda, açıda ve yükseklikte olduğundan emin olmak ve monitör ile klavyenin yüksekliğini istenen konuma yeniden ayarlamak için iyi bir başlangıç   olacaktır.

Bu ayarlar sayesinde çocuklarımızın omurgalarını fizyolojik sınırlar içinde tutabilecekleri ideal konuma alışmalarını sağlayabiliyoruz.

Bir diğer önemli konu da çocuklarımızı spora zaman ayırmaya ikna etmek ve motive etmektir. Spor, çocuğunuzun fiziksel durumunu, düz omurgayı destekleyen kasların gücünü ve dayanıklılığını iyileştirerek kambur bir kişinin duruşunu engelleyecektir.

Bunun en iyi kanıtı, çocuğunuzun sporda daha aktif olduğu yaz aylarında kambur balinalardan daha az şikayet etmemizdir. Haftada en az 3 gün bir saat spor yapmak, kötü duruş sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

Schürmann kifozuna ne sebep olur?

Nedeni bilinmeyen skolyoz gibi, Sherman hastalığına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Omurganın yapısına baktığımızda, kamburun merkezinde 1 ila 3 ardışık omurun belirgin bir şekilde sıkışması ve omurlar arasındaki yastıklarda yapısal bir kusur ile karakterizedir. Sherman’ın kifozu ile ağır çantalar taşımak veya sürekli eğilmek arasında hiçbir bağlantı yoktu.

Sherman’ın kifozunun belirtileri nelerdir?

Schürmann kifozu genellikle 8-12 yaşları arasında ortaya çıkar. Kız ve erkek çocuklarda eşit olarak görüldüğüne inanılmaktadır. Genellikle iki tür eğrilik vardır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanında eğrilik arka taraftadır. Başka bir tipte, eğrilik sırtın ve sırtın birleştiği yerde belirgindir. Ayrıca hastalarda aynı anda sırt ve bel ağrısı olabilir. Bazı hastalarda kifoza hafif skolyoz (omurganın lateral eğriliği) eşlik edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir