Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

By | Ağustos 10, 2017

Mevsim geçişlerinde cildinize bazı değişimler söz konusu oluyor. Hava şartları, rüzgar cildin kurumasına neminin azalmasına sebep olur özellikle cilde kullanan sabunlar cildin yapısını bozar.kış aylarında cilt bakımı yapma, cilt bakımı nasıl olmalı, kışta cilt bakımı yapma

KIŞ AYLARINDA DA GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMALISINIZ!

Yaz mevsiminde güneşte ışınlarından korunmak için kullandığınız kremler ile kış aylarında da kullanılmaya devam edilmesi gerekir. Epilasyon, lazerle kele izi silme, kimyasal peeling ve ya ben yok etme gibi pek çok cilt bakım yöntemi kış aylarında uygulanmaktadır. Cildin kış aylarında da güneşten korunmaya ihtiyacı olur ve leke oluşumunun önüne geçmek için yaz kış güneş koruyucunuzu sürmeniz gerekir. Cildimiz soğuk havalardan dolayı daha çabuk kurut ve güneş ışınları daha çabuk ve kolay tahribat oluşturabiliyor. Evden çıkmadan önce minimum 30 faktör bir güneş kremini açıkta kalan tüm cildinize sürün. Elleriniz, dekolteniz, yüzünüz, kollarınıza krem uygulaması yaptığınızda cildinizin lekelenmesini önlersiniz.

KIŞ AYINDA CİLDİNİZİ NEMLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN!

Kar kış geldiği zaman ellerinizin üzerinin kuruduğunu ve yüzünüze dokunduğunuzda tırtıklı bir yapı aldığını gözlemleriz. Havanın soğumasıyla cildin nemini azaltacağından dolayı her gün cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Cilt tipinize uygun nemlendirici seçerek nemlendiricilerin çok fazla kimyasal içermemesine özen gösteriniz. Nemlendirici alırken alerjik testlerden geçmiş olmasına gerekli onay sertifikalarını almış olmasına dikkat edin. Kimyasal nemlendirici kullanmak istemiyorsanız evde bazı besinlerle kendi nemlendiricinizi oluşturmanız mümkündür. Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı vazelin ile birkaç damla zeytinyağını bir tane salatalık ve bir tatlı kaşığı gül suyuyla yapılmaktadır. Salatalığı rendeledikten sonra içine diğer malzemeleri ekleyiniz. Eğer ki, karışım cıvık olursa biraz daha vazelin ekleyerek kremsi kıvama getiriniz. Yaptığınız doğal nemlendiriciyi günde bir kere gece yatmadan önce sürmeli ve kremin geri kalanını dolabınızda saklayın.

CİLDİ TEMİZLEMEK İÇİN GÜL SUYU VE YA GÜL YAĞI TERCİH EDİN!

Mis gibi kokusunun yanı sıra cilde derinlemesine temizlik sunan gül suyu günlük bakımda tonik ya da makyaj temizleyicisi olarak kullanılmaktadır. Hücre yenilenmesi sağlayan gülün, bakterileri yok etme özelliği bulunuyor. Kış aylarında cilt bakımı yaparken ilk önce makyajınızı temizlemeli ve cildi günün kirlerinden arındırınız. Bir parça pamuğun üstüne gül yağı ve ya gül suyu dökün ve yüzünüzü aşağıdan yukarına doğru siliniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir