Kışın Araca Bakımı

By | Ocak 15, 2020

Direksiyon Kilitlenince Nasıl Açılır?

Otomobil teknolojilerinde güvenlik anlamında farklı alanlarda farklı birçok sistemin kullanıldığı görülmektedir.

Direksiyon kilidi de otomobilde yer alan güvenlik sistemlerden birisidir. Arabaların çalışmadığı zamanlarda direksiyon daha önce belirlenen limitler dışında döndürülmeye çalıştığında direk olarak kilitlenmekte ve döndürülmesine izin verilmemektedir. Kilidin açılabilmesi için mutlaka aracın kendi kontak anahtarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kilitlenen Direksiyonu Açmak
Direksiyon kilitlerinin açılabilmesi için öncelikle aracın kendi kontak anahtarının kontağa takılması gerekmektedir. Anahtarın kontağa takılmasından sonra anahtarın yarım çevrilmesi ve bu esnada da küçük hareketlerle direksiyonun sağa ve sola çevrilmesi gerekmektedir. Bu işlem esnasında anahtarın ve direksiyonun zorlanmaması tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde kontak, anahtar ve direksiyon sistemi zarar görebilmektedir.

Direksiyon sisteminin kilitlenmemesi için anahtar kontakta takılı değilken sınırları zorlayıcı şekilde döndürülmemesi gerekiyor. Sınırlar aşıldığı taktirde güvenlik önlemi gereği otomatik olarak kilit mekanizmasıyla direksiyon kilitlenerek her iki yöne de döndürülmesine izin verilmemektedir.

Arabanın Kapıları Donarsa Nasıl Açılır?

Sonbaharın etkisini tam olarak göstermesiyle birlikte kış aylarının da iyiden iyiye yaklaştığı hissediliyor. Her konuda olduğu gibi otomobiller için de kış hazırlıklarının tam anlamıyla yapılması gerekmektedir.

Kış aylarında otomobilleriyle ilgili sorun yaşayanlara bakıldığında genel olarak gerekli hazırlıkları yapmayan araç sahiplerinin olduğu görülecektir. Bu sebepten dolayı tüm hazırlıkların kış gelmeden yapılması büyük bir önem taşıyor.

Kışın en çok yaşanan problemlerin başında özellikle sabah saatlerinde otomobil kapılarının donma durumu geliyor.

Sıcak Su Dökmek Ne Kadar Mantıklı?
Kapı donma durumlarında genel olarak başvurulan ilk yöntem sıcak su dökmek olmaktadır. Fakat sıcak su uygulamalarının hemen hemen tamamında kapıların donu çözülmemektedir. Dökülen suda kilit bölgesinde donabileceğinden dolayı durum daha da zor bir hal alabilmektedir.

Böyle bir durumda anahtar deliğinden iç kısma doğru üflenmeli ve sıcak hava verilmelidir. İnsan nefesi kapı içerisindeki donu çözmek için yeterli olacaktır. Sıcak havanın yetmediği durumlarda en son olarak sıcak su kullanılabilir. Donmuş kapı kesinlikle anahtarla zorlanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir