Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

By | Haziran 24, 2016

Yaz sıcaklarının bunaltıcılığından kurtulmak ve rahat bir gün geçirmek için klimalardan yararlanabilirsiniz. İş yerinizde veya evinizde kullanmak için klima alırken bazı hususları göz önünde bulundurursanız daha işe yarar klimalar satın alabilirsiniz. Klima alırken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta kullanılacak olan alanın büyüklüğü ve konumu olmalıdır. Büyük ve günün büyük bir kısmında güneş gören yere alınacak klima ile büyük ancak güneş görmeyen yere alınacak klima arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü güneşin yaptığı etkiye göre klimanın performansı yetersiz gelecek veya daha küçük bir klima ile ihtiyaç giderilecekken daha büyüğü alınıp boşuna masraf edilebilecektir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için güneşin etkisi ve kullanım alanının büyüklüğüne önem verilmelidir.

Klima alırken, klima tercihi, klima satın alma

Güç tüketimi klima satın alacakların en fazla dikkat etmesi gereken husustur. Çünkü klima yaklaşık olarak tüm gün çalışacaktır. Haliyle tüm gün çalışacak olan makine elbette enerji harcayacaktır. Enerji tüketimi ne kadar az olursa o kadar az masraf edilmiş olacağı için A sınıfı klimaların tercih edilmesi daha mantıklıdır. Ortamı oda sıcaklığı seviyesinde tutabilecek bir klima satın alınmış ve hele ki A sınıfı ise çok ekonomik bir şekilde serinlenilebilir.

Klimaların yıllık genel bakımlarının yapılması gerekmektedir. Belirli periyotlar ile konusunda bilgili bir klima servisinden hizmet alınması ve klimanın gerekli bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu cihazlara yapılan iki temel bakım vardır. Bunların birincisi gaz azalması sonucunda gaz basımı, ikincisi ise filtrelerin temizlenmesidir. Gazı azalmış olan klimaların yeteri kadar iyi soğutma yapması mümkün değildir. Bu nedenden dolayı gaz azalması olduğunda ilave edilmelidir. Filtrelerin temizlenme sebebi de soğutma ile ilgilidir. Ancak esas neden filtrenin içeriye temiz hava verebilmesi için öncelikle kendinin temiz olmasıdır. Kendisi temiz olmayan klima hava filtresinden içeriye sağlıklı hava vermesi beklenemez.

Isı ölçme özelliği bulunan klimalar satın alınırsa çok daha iyi edilmiş olur. Çünkü ısıyı ölçebilen klimalar oda sıcaklığına ayarlanabilmektedir. Bu da daha sağlıklı bir şekilde serinlemek demektir. Oda sıcaklığının altında kalan alanlar birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tür sorunlar ile karşılaşılmaması için ısı ölçme özelliği olan klimalar satın alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir