Kol Morarmasının Nedenleri Ve Tedavisi

By | Ocak 28, 2020

Kol Morarmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Herhangi bir darbe veya çarpma olmadan görülen kol morarması mutlaka araştırılması gereken bir rahatsızlıktır. Zira bu morluklar dolaşım bozukluğu veya ciddi damar problemlerine işaret ediyor olabilir.

Kollarda Morarmanın Nedenleri

Bazı İlaçların uzun süreli Kullanımı

Özellikle kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçlar, asprin başta olmak üzere E vitaminleri balık yağı ve kortizon içeren ilaçlar, cildi ve damarları hassas bir hale getirerek, ufak çarpmalarda dahi bir kanama yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple bu tür ilaçlar doktora danışılmadan alınmamalıdır.

Kemik İliği ve Kan Hastalıkları

Kemik iliğinin görevini yerine getirememesi sonucu yeterli sayıda kan hücresi üretilemez. Kemik iliğinin ürettiği kan hücrelerinden biri olan trombositler, bir kanama sırasında pıhtılaşmayı sağlar. Ancak kan kanseri gibi durumlarda, yeterli miktarda üretilmediğinden cilt altında, damarlarda meydana gelen kanamalar, kolay durdurulamaz ve kan cilt altında morluklar şeklinde toplanır. Bu durum el ve kollardaki morarmalarda görülebilecek en ciddi durumdur.

Kan Dolaşımı İle İlgili Rahatsızlıklar

Damarlarda oluşan herhangi bir tıkanma, dolaşım bozukluğuna yol açar. Bu dolaşım bozukluğu da cilt üzerinde çeşitli boyutta morluklarla kendini gösterir. Damar tıkanıklığının birçok nedeni vardır. Oluşan küçük bir kan pıhtısı damarları tıkayabilir. Fakat kolesterol gibi nedenler de damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Böylelikle kol morarması ve şişmesi gibi sorunlar görülebilir.

Kollardaki Morarmaya Neden Olan Diğer Hastalıklar

-Kalp sorunları

– Akdeniz Anemisi

– C vitamini eksikliği

-Şeker Hastalığı

– Karaciğer fonksiyonu bozuklukları

– Alerjik reaksiyonlar

– Cilt hassasiyeti

– Yaşlılık

Kol Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Kol morarması tedavisi için öncelikle bu rahatsızlığın, yukarıda bahsedilen hangi sorundan kaynaklandığını bilmek gerekecektir. Bunun için doktor tarafından uygulanan çeşitli kan ve idrar tahlilleri vardır. Bunun dışında beyin tomografisi, ultrason, MR çekimi gibi yöntemlerle kan damarlarının durumu gözlemlenebilir. Durumun neden kaynaklandığı kesin olarak tespit edildikten sonra da tedaviye başlanır. Bu tespit ve tedavi kesinlikle bir uzman tarafından uygulanmalıdır. Ancak doktorun verdiği tedavi alkolden ve tütünden uzak durarak, kahve ve çayı azaltıp, daha sağlıklı beslenerek desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir