KOSGEB Kredi Hesaplama

By | Ağustos 26, 2017

Günümüzde vatandaşlara devlet tarafından verilen karşılıksız desteğe hibe kredi denir. Hem ekonomik hem de sosyal açıdan verilen bu desteklerin son dönemde pek çok türünü görebiliriz. Yeni iş hayatına atılacak şahıslar ve ya bir projeyi gerçekleştirmek için özel olarak hibe desteğinin 30.000 TL olacağını söyleyebiliriz. Bu sayede size verilen destekle açmak istediğiniz iş yerini nakit sıkıntısı çekmeden hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kosgeb kredi hesaplama şu şekildedir; Kosgeb size açılış giderlerinin yüzde altmış oranını yani 1500 TL’nin 900 TL’sini size öder. Geriye kakan harcadığınız 18.500 liralık kısmın da KDV düşüp yüzde altmışını yani 9406 TL size ödemiş oluyor. Bu aşamadan sonra kosgeb’e her ay işçi maaşı su elektrik telefon gibi giderleri KDV’siz 1650 TK tuttuğuna dair bir belge vermeniz gerekir ve 12 ay boyunca size ödenen 1000 TL alasınız. Bu hesap şartlarına göre kosgeb’in geri ödemesiz hibe kredisinden yararlanmak için 27000 TL’lik kredisi istiyorsanız bir yıl boyunca KDV dâhil 53.100 TL lik harcama yapmalısınız. Bunun sebebi kosgeb 53.100 TL’nin KDV hariç tutarının %60 ını ödüyor. Yani 53.100-%18= 45.000 TL bunun %60 oranı = 27.000 TL’dir.kosgeb kredi hesabı, kosgebten hibe alma, kosgebden kredi alma

Kosgeb Hibe Kredi

Kosgebin verdiği hibe kredilerden yararlanmak için İŞKUR’a kayıt olmanız gerekiyor. İŞKUR başvuru sonuçlarında kursiyer sayısına göre girişimcilik kursu düzenliyor ve İŞKUR’dan size kurs için bilgi geliyor. Mülakat sonrası kurslar başlıyor. Bu kurs süresinde iş planlama ve genel prosedürler öğreniliyor. Kurs bitimi sertifika veriliyor. Sertifika ve iş planınızı kosgeb’e sunarak incelenmesi sonucunda eğer kabul edilirse kosgeb tarafından gereken işlemler başlatılıyor. Eğer ki kabul edilmezse iş planı hakkında size bilgi, değişiklik ve düzenlemeler öneriliyor. Açılacak iş yerinin bütün harcamalara ait dekontları, makbuzları saklamanız gerekmektedir. Gerekli olan ruhsat esnaf ve sanatkâr odası, sigorta, bağ kur kaydı ve vergi kaydını yaptırmak zorundasınız. Bu giderler ortalama 1000 – 3000 TL arası tutabilir. Son aşama olarak kosgeb aracılığı ile işyerinize gerekli olan ekipmanları satın almak kalıyor.

Devlet Destekli Kosgeb Hibe Kredi

Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı demektir. İşletmeleri geliştirmek amaçlı vatandaşa hibe ve kredi veren kurumdur. Kosgeb girişimcilere ciddi destekler vermektedir. Bu destekler geri ödemesiz ve ya geri ödemeli kredilerdir. Hibe 30 Bin TL’den başlayan geri ödemesiz kredilerdir. Bu miktar ile projenizi hayata geçirmek oldukça kolaydır. Eğer var olan bir işletmeniz var ise geliştirmek için de devletten 100 Bin TL’lik hibe kredi desteği alabilirsiniz. Devlet destekli kosgeb hibe kredi özellikle ihracat işe alakalı projeleri desteklemektedir. Çünkü ihracat ülke ekonomisi için oldukça önemli rol oynar. Ülkenin cari açığından yüksekte olması ihracatın önemini daha da artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir