Kurdeşen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

By | Şubat 6, 2020

Bu tür kaşıntılı döküntüye ürtiker veya kurdeşen denir. Kurdeşen genellikle, bir bitki gibi temas edilen birşeye veya çilek gibi bir yiyeceğe karşı vücudun gösterdiği alerjik tepkidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20′si yaşamlarının bir döneminde kurdeşen döker. Kadınlar kurdeşene erkeklere oranla daha yatkındır; ancak bunun nedeni henüz bilinmemektedir.

Alerjik bir tepki belirli bazı deri hücrelerinin histamin salgılamasına neden olduğunda, o bölgedeki kılcal damarlar genişler ve duvarları geçirgen hale gelir. Bunun üzerine, renksiz bir sıvı olan serum etraftaki dokulara sızar ve kurdeşene özgü kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklara neden olur. Kurdeşende döküntü, dokunan besini yedikten veya rahatsızlık veren cisimle temas ettikten birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Döküntülerin kapladığı alanlar büyüklük bakımından oldukça farklıdır ve büyük olanlar birleşerek ciltte düzensiz kızartılar oluşturabilir. Kurdeşen başlangıçta ciltte kızarık parçalar halindedir; daha sonra bu kızank izlerin ortasında, kırmızı sının olan beyaz noktalar oluşur.kurdeşen nedir, kurdeşen neden oluşur, kurdeşen hakkındaki gerçekler

Kurdeşen, genellikle bir besin maddesine, dikenli bir bitkiye (ısırgan otu gibi), bir ilaca (aspirin veya penisilin gibi) ya da böcek ısırığına karşı vücudun gösterdiği alerjik tepkidir. Fazla güneş görmek, aşırı sıcaklık farkları ve stres de kurdeşene neden olabilir.

Bunu biliyor muydunuz?

Tekrarlayan kurdeşenin nedenini hiçbir zaman keşfedemeyebilirsiniz; ancak, kurdeşen olan beş kişiden dördü, tedavi olmasa bile, bir yıl gibi bir süre içinde tamamen iyileşir.

Korunma

Kurdeşenin nedenini tespit edebiliyorsanız, ondan kaçınarak hastalığın tekrarını önleyebilirsiniz. Kurdeşen belirtisi bazen kolayca belirli bir

Kurdeşenin en yaygın suçluları yumurta, süt, sert kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve çilektir. Cildin ısırgan otu ile temas etmesi de aynı belirtileri yaratır.

yiyeceğe bağlanabilir; ancak, çoğu zaman bu bağlantı net olmaz. Suçluyu yakalamak için ağzınızdan giren her şeyin -yalnız yiyecek ve içecekler değil, aldığınız takviyeler, ilaçlar (reçetesiz olanlar da dahil), diş macunu ve gargaralar da- bir listesini yapmalısınız.

Kurdeşenin belirtileri nüksederse, bu listeye bakarak, yediğiniz veya kullandığınız bir şeyle bağlantı kurmanız mümkün olabilir. Bunu başaramazsanız, teker teker deneme yoluna gidin; bir veya iki besini üç hafta boyunca hiç tüketmeyin. Bu süre içinde kurdeşen belirtileri görülmezse, kestiğiniz besinleri teker teker ve üç hafta aralıklarla yemeye başlayın. Kurdeşen yeniden başlarsa, muhtemelen en son almaya başladığınız besin maddesi suçludur ve bundan kaçınmanız gerekir.

Ayrıca, C vitamininin güçlü bir antihistamin özelliği bulunmaktadır. Bazı faktörlerin bağışıklık sistemini zayıflattığım ve normalde zararsız olan bir besin maddesine karşı tepki göstermesine yol açabildiğim unutmayın. Bu faktörler arasında enfeksiyon, stres, uykusuzluk, sindirim sorunlan, sigara dumanı veya havayı kirleten diğer kimyasallar, belirli bazı ilaçlar, böcek ilaçlan ve yiyeceklere konan katkı maddelerini sayabiliriz.

Bebeğiniz varsa, ileride besin alerjisi veya diğer herhangi bir hassasiyet riskini azaltmak için en az dört ay emzirin. Yine bebeğinizin ileride alerji riskini azaltmak için, hamileyken veya emzirirken çok çeşitli yiyecekler yemeye dikkat edin.

Tedavi

Bitkisel ilaçlar

 • Anksiyete veya stresin neden olduğu kurdeşeni tedavi etmek için günde iki kez bir bardak kediotu veya papatya çayı için.
 • Kaşıntılı cilt kızanklığını yatıştırmak için aloe vera jeli sürün.
 • Cildi papatya, kuş otu ya da mürver çiçeği çayı ile yıkayın.
 • Antihistamin etkisi olan ısırgan otu, dulavrato-tu, ekinazya, mür ve/veya hatmi kanşımı çaydan günde iki kere bir bardak için.
 • Aynısafa çiçeği, kuş otu, karakafes otu, mürver çiçeği veya tropikal muz kremi sürün.

Mutfak dolabındaki ilaçlar

 • Kaşıntıyı durdurmak için ılık küvet suyunuza üç çorba kaşığı karbonat atın ve 10-15 dakika içinde oturun. Karbonat yerine beş çorba kaşığı işlenmemiş (koloit halinde) yulaf unu da katabilirsiniz.
 • Küvet suyunuza dokuz bardak sirke koyun veya bir çorba kaşığı ılık suya bir çay kaşığı sirke koyup pamukla kurdeşenin üzerine sürün. Sirke cildi asitleştirerek kaşıntıyı alır.
 • Ciltteki kızarık bölgelere salatalık suyu sürün ya da salatalık dilimlerini o bölgenin üzerine yerleştirin.

Eczaneden: Günde iki kere flavonoid içeren 500 miligramlık C vitamini hapı alın.

Homeopati:

 • Urtica:kurdeşen çok kaşınıyorsa.
 • Rhus toxicodendron:kurdeşen kaşınır, kızarır ve acırsa ve kendinizi çok huzursuz hissederseniz.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Kızarıklık bir günden fazla sürerse veya yeniden başlarsa.

Acil Durumlar

 • Kurdeşen ağzınızı ve boğazınızı etkilerse.
 • Baygınlık, nefes darlığı ya da hızlı nabız görülürse.
 • Bir ilaç aldıktan sonra kurdeşen olduysanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir