Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske Önerileri

By | Mart 16, 2017

Bal: Doğal bakım maskelerinde oldukça sık kullanılan bal iyi bir nemlendirir ve saçlarınızı etkili bir biçimde yumuşatmaktadır. Saç derisinde oluşan pullanmayı ve tahrişi geçirmek için mucizevidir. Bal maskesini hazırlamak için 3-5 yemek kaşığı bala 1-2 yemek kaşığı jojoba yağı katarak karıştırınız. Saç derinize masaj yaparak ve saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürünüz. Yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanla çıkarmanız mümkündür. Balı diğer saç bakım maskelerinde de kullanılabilir.kuru saç maskesi, kurumuş ve yıpranmış saçlar için maske, saç maskesi önerileri

Yumurta: Yıpranmış saçlar için besleyici maskelerin ana malzemesi olan yumurta protein içeriği ile saçları onarım yaparken, yumuşatır ve parlamasını sağlamaktadır. Yumurta maskesi için 2 yumurtayı 5 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı saç derinize ve saçlarınıza sürerek 30-45 dakika bekletiniz. Bu karışıma bir iki yemek kaşığı mayonez ekleyerek saçlarınızın kabarmasını da önleyebilirsiniz. Yumurtalı saç bakım maskelerini yıkarken her zaman ılık ve ya soğuk su kullanmalısınız. Çok sıcak suyla yıkarsanız yumurtalar saçınızda sertleşir ve çıkarması uzun zaman alabiliyor.

Yağ: Kuru ve ya yıpranmış saçları nemlendirmek için zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı kullanılabilir. Bu yağlar özellikle yıpranmış kıvırcık saçların bakımında etkisi büyüktür. Daha besleyici bir maske için yağları limon suyu, bal ve yoğurt ile karıştırılabilir. Doğal yağlar saç derisini yumuşatır ve saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olacaktır. Yağı saç ve saç derinize sürdükten sonra bir havlu sararak ya da plastik bir bone takarak 1-2 saat bekletmelisiniz.

Meyve: Muz, çilek ile avokado gibi meyveler kuru ve yıpranmış saç maskelerinde sıkça kullanılmaktadır. Besleyici ve onarıcı özelliği bulunan bu meyveleri zeytinyağı ile birleştirerek maskenizi hazırlayınız. Ekstra yumuşaklık için karışıma 1-2 yemek kaşığı bal katınız. Hazırladığınız maskeyi yarım saat kadar bekletip ılık su ve şampuanla çıkarmalısınız.

Öneriler: Kuru ve ya yıpranmış saçlar için yapacağınız maskelerin etkisini korumak adına saçlarınıza sürmeden hemen önce hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Maskeleri çıkarmak için çok sıcak suyla yıkamayın ve şampuanladıktan sonra saç maşası ya da kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan cihazları kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir