Lağım Faresini Yakından Tanıyın

By | Kasım 20, 2019

Lağım Faresi Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karin bölgesi gri beyaz arası bir renktedir.Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuvalarını kurarlar. Erginlerin dışkıları iki ucu küt kapsül biçimindedir. 2-5 ayda ergin hale gelir, bir yil yaşarlar. Gebelikleri 3 hafta sürer.Lağım Faresi Bir keresinde 7-8 yavru doğurur ve yılda 3-6 döl verebilirler. Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolarını kemirdiği için de sık sık yangınlara sebep olurlar. Güçlü koku ve işitme duyularına sahiptirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilir, 15 metre yükseklikten atlayabilirler.lağım faresi nasıl beslenir, lağım faresi yaşamı

ÇATI FARESİ

Çatı Faresi Sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Erginlerin dışkıları lağım faresinin dışkısı gibi fakat sivri uçludur. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilirler. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar. Bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler.
EV FARESİ

Ev Faresi Fındık faresi olarak ta anılırlar ve çok küçük 3 cm civarındadırlar ve renkleri genelde gridir, büyük kulakları, küçük gözleri ve burunları vardır. Pislikleri siyah pirinç büyüklüğünde ve ovaldir. Pisliğini heryere saçar, yuvasını gıda merkezlerine yakın yerlerde yaparlar, ev ve iş yerlerine yerleşir, çok iyi tırmanıcı ve sıçrayıcıdırlar. Ev fareleri çok çabuk ürerler, gebelikleri 18-21 gün sürer ve her seferinde 5-8 arası yavru doğururlar. Yılda 5-10 döl verir. Çok güçlü koku duyuları vardır. Ev ve işyerlerini istila eder, eşyaya zarar verir, kemirirler, yiyeceklere zarar verir, tüketir ambalajlarını bozarlar.Gıdaları ve gezdikleri çevreyi kirleterek resimleri ile beraber bulaşıcı hastalıkların insanlara yayılmasına neden olurlar. (veba,tifüs,parazitler hastalıklar, kuduz salmonella bakterileri,weil,sodoko,hummalar ve barsak enfeksiyonları gibi bir çok hastalık)

Diğer internet sitemizi de ziyaret edebilirsiniz: http://cxcitybrand.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir