Lektin Nedir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

By | Temmuz 3, 2021

Hücre zarlarına bağlanan bir protein türü olan lektin, tükettiğimiz besinlerin yanı sıra tüm yaşam formlarında bulunur. Aynı şekilde, lektinler şekere bağlanabilir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan lektin, tüketilen gıdaların sadece 0’unda bulunur. Lektinler sindirilmedikleri için bağırsaklardan değişmeden geçerler. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hücre büyümesi gibi birçok farklı alanda önemli rol oynayan hayvansal lektinlerin yanı sıra kanser tedavisinde bitki lektinleri kullanılmaktadır. En yüksek lektin seviyeleri baklagiller, tahıllar ve itüzümü sebzeleri gibi sağlıklı gıdalarda bulunur. Lektinlerin bir kısmı türlerine göre reaksiyonlara neden olurken, bir kısmı da sağlığımız için faydalıdır, bu nedenle besinleri bilinçli tüketmeliyiz. Yiyecekleri suda bekletmek, suda çözünür oldukları için birçok lektini yok edebilir. Lektin içeren gıdalar doğru pişirildiğinde sorun yaratmaz. Özellikle gıda hassasiyetlerine, gıda alerjilerine veya mide-bağırsak rahatsızlığına yatkınsanız, lektin içeren gıdalardan uzak durmanız gerektiğini de belirtmek gerekir. Lektin içeren sağlıklı yiyecekleri sizin için araştırdıklektin ne demek, lektin nedir, lektin nelerde bulunur

Lektin içeren sağlıklı yiyecekler;

Soya fasulyesi … Soya fasulyesi mükemmel bir protein kaynağıdır ve yüksek kaliteli bitki bazlı proteinlerdir. Bu, bitki bazlı protein tüketmeyi tercih eden vejetaryenler için çok önemlidir. Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan soya, aynı zamanda etkili bir kanser önleyici besindir. Araştırmalar, soya fasulyesinin lektinlerin hem fermantasyonunu hem de filizlenmesini azaltmak için kanıtlanmış bir yöntem olduğunu göstermiştir.

Kırmızı fasulye… Düşük glisemik indeksli kırmızı fasulye, iyi bilinen bir karbonhidrat kaynağıdır. Bitki proteinlerinin zengin kaynaklarından biri olan kırmızı fasulye, kan şekeri seviyelerinde de kademeli bir artışa neden olur. Bağırsak sağlığı yararları için kırmızı fasulye; Ayrıca demir, potasyum, folat ve K1 vitamini açısından da zengindir.

Buğday… Düşük glisemik indeksli buğday, yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir. Dünya nüfusunun ortalama üçte birinin temel gıda maddesi olan buğday, tüm besin maddelerinden arındırılmıştır. Bağırsak sağlığına iyi gelen buğday, lif açısından oldukça zengin bir besindir. Selenyum, bakır ve folik asit gibi birçok vitamin ve mineralin güçlü bir kaynağı olan buğday lektinleri, pişirme ve işleme sırasında neredeyse tamamen ortadan kalkar.

Domates… Lif bakımından zengin bir domates, C vitamini içeriğiyle de bilinir.Domates güçlü bir potasyum, folat ve antioksidan likopen olan K1 vitamini kaynağıdır. Mineraller açısından da zengin olan domates, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Domates, patates, patlıcan ve biber de itüzümü ailesine ait olduğu için lektin içerir.

Patates… Onları farklı şekillerde yiyebileceğimiz için sofralarımızda sıklıkla yer alan patatesler kabuklarıyla da yenebilir. Kabukları ile yenen patatesler de vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Gecelik patates ayrıca C vitamini açısından da zengindir. Zengin bir antioksidan kaynağı olan patateslerin besleyici ve çok yönlü olduğu bilinmektedir.

Yerfıstığı… Baklagil ailesinden yer fıstığı, fasulye ve mercimek içeren gruba aittir. Fıstık doymamış yağ ve protein açısından zengindir. Tiamin, E vitamini ve biotin gibi çeşitli vitamin ve mineralleri içeren fıstık lektinlerinin kanser hücrelerinin büyümesini arttırdığı bulunmuştur. Fıstık ayrıca tekli ve çoklu doymamış yağlar açısından da zengindir. Pek çok sağlık yararı ile yer fıstığı güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir