Mali Müşavirlik Mesleği Kimler İçin Uygundur?

By | Şubat 25, 2018

Mali müşavirlik yapmak isteyenlerde bulunması gereken özelliklerin en başında analitik düşünme becerisi gelmektedir. Bu beceri olaylara dikkatli bakmak demektir. İki faklı şey arasındaki ilişkileri saptamak, enine boyuna düşünmek demektir. Bir müşavir mükellef ile vergi dairesi ve devletin diğer kurumları arasında köprü vazifesi görür. Bu da demektir ki müşavir yasal mevzuata hâkim olacak, mesleğin icap ettirdiği bilişim sistemlerini bilecektir. Bir faturanın kaç nüsha olarak düzenleneceği, bunun nereye kaydedileceği, vergi dairesine nasıl ibraz edileceği gibi hususlar müşavirin kontrolündedir.yeminli mali müşavir olma, kimler yeminli mali müşavir olabilir, mali müşavirlik kimlere uygundur

Şimdi YMM olabilmek için takip edilmesi gereken yol haritasını gösterelim. Yeminli Mali Müşavir olabilmenin yolu Serbest Muhasebeci olmaktan geçer. SM olabilmek için ise belirlenen alanlarda lise, ön lisans veya lisans mezunu olmak şartının yanı sıra en az iki yıl bir muhasebe bürosunda staj yapmak şartı aranır. Sonra sınava girilir. SMM sınavı kazanılırsa Serbest Muhasebeci olunur. Bu meslekte on yıl çalışarak YMM sınavına girilir. Bu sınavdan başarıyla geçilince ruhsat alınır ve YMM olunur. Mali müşavirliğe ulaşan yol kısaca böyledir. Görüldüğü gibi mali müşavir olmak uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu yüzden müşavirde aranacak bir diğer nitelik de sebat olmaktadır.

Mali müşavirin yaptığı işlere baktığımızda hesaplama, titizlik, dikkat gibi beceriler gerektirdiği görülür. Beyannamede yazan küçük bir hatalı rakam mükellefi zor durumda bırakabilir. Denilebilir ki müşavir sorumluluk sahibi olmalıdır. Bir müşavirin pek çok mükellefi olabilir. Her mükellefin farklı işlemleri olabilmektedir. Bu yüzden müşavirin takipçi bir yapıya sahip olması gerekir. Mükellef aynı zamanda bir müşteridir. Onlarla iletişime geçebilmek içim müşavirin iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Diğer yandan mesleğin stresli olduğu düşünülmektedir. Bu bakımda müşavir adayları strese dayanabilmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir