Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

By | Ocak 29, 2017

Meme büyütme ameliyatları plastik cerrahide hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyat gruplarındandır. Ameliyat süresinin kısa olması yaklaşık 1 saat olması ve ameliyat sonrası sonrasında sonucun hemen gözlemlenmesi en önemli avantajların arasındadır. Peki, meme büyütme ameliyatı nedir, kaç şekilde yapılmaktadır? Günümüzde üç şekilde göğüsler büyütülüyor.

Silikon ile meme büyütme;

meme büyütme ameliyatı, plastik cerrahi, meme dokusuBunlardan birisi kişinin kendi yağında ki hücresinden alınan dokuyla göğüs büyütme, bir diğeri dışarıdan alınan hyaluronik asit denilen dolgularla göğüs büyütme, üçüncüsü ise günümüzde en çok kullanılan silikon ile göğüs büyütmedir. Silikon doğada oldukça fazla bulunan elementtir.  Aslında bakarsak biz doğduğumuzdan beri silikonla karşı karşıya geliyoruz ve temasta bulunuyoruz. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz; silikon protezi alerji diye bir şey söz konusu olmaması gerekiyor. Eğer ki böyle bir şey varsa biz bunu doğduğumuzda fark etmiş olmamız gerekir. Medyadan bildiğimiz gibi silikon 2 nedenden dolayı suçlanmaktaydı. Bunlardan bir tanesi patlama nedeni ile. Günümüzde kullanılan protezler kesinlikle patlamaz herhangi bir nedenle kesilse daha akma sızdırma yapmaz bir diğer nedeni ise kanser yapma şüphesiydi. Bu konu plastik cerrahi camiasında uzun olarak konuşulmuş konuydu. Son çalışmalarda gösterdiği gibi slikon protez kanser yapmaz.

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı?

Meme büyütme ameliyat nedir sorusunun yanıtından sonra operasyon öncesi hazırlıklarda hastalar ile doktor arasında karar vermesi gereken 3 ana unsur vardır. Bunlar protez seçimi, kesi seçimi son olarakta plan seçimi. 2 çeşit protez seçimi vardır. 1 tanesi yuvarlak diğeri ise damla protezidir. Bunlar hastanın vücut yapısına, beklentisine ve meme yapısına göre karar verilir. Diğeri kesi kesi seçimi 4 şekilde protez yerleştirilir. Bunlardan birisi koltuk altı kesesi, meme başı kesesi, meme altı çizgisi ile kesi ile, sonunu olarak ta göbek deliğinden yapılan kesi ile protez hastaya yerleştirilir. Bu keside hastaya göre yapılır. Protezi hangi plana yerleştirmek çok önemlidir. Kas altı yada kas üstü seçiminde hastanın meme dokusuna göre karar verilir. Yeteri kadar meme dokusu yok ise kas altı planın seçilmek zorundadır doktorlar. Operasyondan sonra hastaneye yatışa gerek yoktur. Ağır spor yapılmamalıdır ameliyat sonrası. Doktorların önerdiği spor sütyen giyilmelidir. Yüzme,tenis ve plates gibi sporlar 4 haftaya kadar yapılmamalıdır. İş başı yapanlar 3 gün diğer ağır işler ile uğraşanlar 3 hafta işbaşı yapmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir