Meme Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

By | Kasım 15, 2019

Meme protezi kanser yapar mı?

Çok fazla sayıda kişi ile yapılan araştırmalar meme protezlerinin kanser yapmadığını göstermiştir. Konu hakkındaki yanlış bilgilenmenin nedeni, daha önce A.B.D. de yasaklanmış olması yatmaktadır. Amerikan gıda ve ilaç idaresi (FDA), bu tür protezleri 1992 yılında romatizma benzeri bir hastalık tablosu oluşturduğu gerekçesiyle yasaklamıştır. Bir süre sonra silikon protezlerin bu hastalığa neden olduğu yolunda bilimsel veri bulunamamıştır ve yasak kaldırılmıştır. Günümüzde silikon protezler dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.meme estetiği, meme estetiği merak edilenler, meme estetiği ile ilgili merak edilen konular

. Silikon protezin varlığı mamografi sonuçlarını olumsuz etkiler mi?

Bu konuda kesin bir fikir birliğine varılamamıştır. Mammografinin hassasiyeti silikon implantı olan kişilerde biraz azalmakta fakat, uygun şekilde yapıldığında sonuçların doğruluğu üzerinde etkisi olmamaktadır. Bu nedenle mamografi çektirme işlemine başlamadan önce işlemi yapan kişiye silikon protezin varlığı bildirilmelidir. Bununla beraber kanserin erken tanısı açısından, silikonun meme dokusunu ileri doğru itmesi nedeniyle meme dokusunda oluşabilecek sertleşmeler muayenede daha kolay fark edilmektedir.

. Kadınların ne kadarı silikon yaptırmaktadır?

Ülkemizde bu konuda bir istatistik maalesef yok. Ancak ABD’ de yılda 250 bin den fazla kişi, meme büyütme ameliyatını tercih etmektedir. Bu istatistik de yuvarlak bir hesapla her 250-300 kadından birinde silikon protez bulunduğunu gösterir.

. Meme protezi kimlere uygulanabilir?

Meme protezi öncelikle meme ölçüsü küçük olan kadınlara yapılabilir. Meme ölçüsü normal olup hamilelik yada kilo alıp verme gibi başka nedenlerle meme ölçüsü küçülen ve memelerinde sarkma meydana gelen kadınlara da yapılabilir. Burada amaç hem memeleri büyütmek hem de dikleştirmektir. Memeleri küçük ve sarkık kadınlar genellikle destekli sütyen kullanırlar. Protez kullanılarak bu ihtiyaç tamamen ortadan kaldırılabilir. Meme protezi meme dokusu altına yerleştirilerek memeye doğal bir destek verir ve meme dik ve dolgun görünür.

Bunun yanında, asimetrik meme problemi olan kadınlarda da, memeleri eşitlemek için birbirinden farklı boylarda protez konulmaktadır. Meme kanseri operasyonu sonrası, kaybedilen memeyi yeniden oluşturmak için de silikon protez kullanılır.

. Meme büyütme ameliyatı geçirmeden önce, ideal kiloda mı olunmalıdır?

Özellikle vücut ile ilgili estetik ameliyatlarda ideal ve sabit kiloya yakın olunması ameliyat sonucunun kalıcılığı açısından önemlidir. Meme büyütme ameliyatından sonrasında belirgin bir kilo kaybı, sonucu hasta için tatmin edici olmayan bir şekilde sarkma ve boyutta küçülmeye neden olabilir. Kiloda anlamlı bir artış ise, memelerin istenmeyen büyüklüğe ulaşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir