Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

By | Mart 19, 2021

Meme kanseri, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Ailede meme kanseri öyküsü, meme kanserine yakalanma riskini artırır. Ayrıca aşağıdaki risk faktörleri meme kanserinin nedenleri arasında sayılabilir:meme kanseri nedenleri, meme kanseri neden olur, meme kanseri nasıl olur

Radyasyona maruz kalma

Meyve ve sebzelerde az beslenma

Erken yaşta adetin başlangıcı

Menopoz sonrası uzun süreli hormon kullanımı

Memede az yağlı doku

Hiç bebek emzirmemiş olma

Uzun süreli kontrasepsiyon kullanımı

Hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemek

Yaşlılık yaşı

Obezite

Meme kanseri nasıl gelişir?

Meme dokusunun çoğu yağ dokusundan oluşur. Emzirme sırasında meme bezi ve süt kanalları büyür. Meme dokusunun kişiden kişiye farklılık göstermesinin ana nedeni budur. Meme kanserine, meme dokusundaki süt kanallarının ve meme bezini oluşturan hücrelerin farklılaşması neden olur. Meme kanseri, her sağlıklı kadının sahip olduğu bu hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında ortaya çıkar. Kanser hücreleri zamanla çoğalmaya devam ediyor ve bu da kitle oluşumuna yol açıyor. Kanser tedavi edilmezse, kanser hücreleri sonunda vücuda yayılır.

Meme kanserinin teşhisi ve tedavisi

Meme kanseri, farkındalığın artırılması gereken hastalıklardan biridir. Bunun nedeni hastalığın erken dönemde belirti göstermemesidir. 20 yıldan sonra her kadın ayda bir kez göğüslerini manuel olarak kontrol etmelidir. Meme dokusunda, meme uçlarında farklılıklar varsa veya memede ağrısız şişlik fark edilirse hemen doktorunuza danışmalısınız. 40 yıl sonra tüm kadınların en az 2 yılda bir mamografi çektirmesi erken teşhis açısından çok önemlidir. Bir kişi meme kanseri şüphesi olan bir doktor ararsa, doktor önce hastanın tıbbi geçmişini dinler ve fizik muayene yapar. Gerekirse, doktor mamografi, ultrason, PET, MRI veya biyopsi isteyebilir. Meme kanseri tedavisi, meme kanserinin evresine ve hastanın mevcut sağlık durumuna bağlı olarak yapılmaktadır. Tedavinin önceliği meme dokusunu korumak olmakla birlikte gerekirse mastektomi işlemi ile meme dokusu tamamen çıkarılabilir. Ameliyattan sonra radyasyon tedavisi ve kemoterapi gerekebilir. Meme kanserinin erken teşhisi için düzenli mamogramları ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir