Meme kanseri tedavisi hangi süreçlerden oluşur?

By | Mart 7, 2020

Meme kanseri tedavisi hangi süreçlerden oluşur?  – Meme kanseri, malign karakterde hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla, çoğaldığı organda yayılarak organın asıl yerine getirmesi gereken işlevlerinin bozulmasına neden olan bir kanser türüdür.

Bu karakterde hücreler toplum genelince kötü huylu olarak bilinir. Meme kanseri eğer önemsenmez ve tedavi edilmezse, ölüm ile sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır. Tedavi süreci ve tedavi boyunca uygulanan yöntemlerin başarıyla sonuçlanması hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişmekte ve ileri evrelere ulaşmış kanser türlerinde pozitif sonuçlara ulaşılabilme ihtimali azalmaktadır.

meme kanseri tedavisi, meme kanseri belirtisi, meme kanseri takibi yapımı

Meme kanseri tedavisinde, hastanın durumu ve hastalığın ilerlediği evreye göre, cerrahi ve klinik tedavi olmak üzere iki tedavi türü uygulanır. Meme kanserinde tedavinin ilk aşamasında cerrahi operasyon uygulanırken, hastaların patoloji sonucuna göre gerekli görülürse kemoterapi ve/veya radyoterapi tedavisi de uygulanmaktadır. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağına, tedavinin nasıl işleyeceğine ve bu sürecin nasıl ilerleyeceğine hasta ile birlikte karar verilir. Cerrahi tedaviler aşağıdaki sınıflandırılabilir;

  • Modifiye radikal mastektomi; meme dokusunun tamamen alınması ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması işlemi,
  • Meme koruyucu özelliği olan Onkoplastik cerrahi; kanserli dokunun memeden güvenli cerrahi sınırlarla ayrılmasından sonra memenin dikleştirilmesi, sentinel lenf bezi örneklemesi ile de koltuk altı lenf bezi örneklemesinin yapılması işlemi,

Cerrahi tedavi yöntemi hastalığın evresine ve hastanın tercihine göre yapılmaktadır. Modifiye radikal mastektomi tedavisinin memeye uygulanmasından sonra silikon protez ya da karın kası gibi vücut dokularından yeni meme yapılabilmesi de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir