Menisküs Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

By | Mart 30, 2017

Menisküs ameliyatı sonrası hasta durumuna göre aynı gün hastaneden çıkabilir ya da hastanede kalış süresi 2-3 güne kadar uzar. Eğer hasta ayağa kalkabiliyorsa ve değnek yardımıyla da olsa yürüyebiliyorsa hastaneden taburcu edilebiliyor. Ameliyat sonrası bandajlanan bölgeye, ağrıyı ve şişliği hafifletmek için soğuk kompres yapabilirsiniz. Doktorunuz ameliyat sonrası yaşanan ağrının şiddetine göre ağrı kesici verilmektedir.menisküs tedavisi, menisküs ameliyatı ve sonrası, menisküs ameliyatından sonra

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyat sonrasında, müdahale edilen diz yaklaşık olarak 2 hafta hareketsiz tutulması gerekir. Dizin daha çabuk toparlanabilmesi için bu süre zarfında hareket ettirilmemesi veya üzerine yük binmemesi önemli bir konudur. 2 haftalık dinlenme süresinin ardından sınırlı hareketlere başlamak için 2-3 hafta daha beklemek gerekir. Bu arada yapılan kontrollerde doktorunuz beklediği sonuçları alırsa bu süre kısalabilir ve size bir uzman kontrolünde sınırlı egzersiz yapmanızı önerilmektedir. Fizik tedavi menisküs ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin en önemli unsurlarındandır. Uzman kontrolünde başlanan fizik tedavi ile dizin hareketleri kademeli olarak geliştiriliyor. Ameliyattan yaklaşık olarak 4 ve ya 5 ay sonra her şey yolunda ilerlerse ve özellikle de fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınırsa ameliyatlı diziniz günlük aktiviteleri yapacak kadar güç ve hareket kabiliyeti kazanır. Sporcular için dizin güçlenmesi ve menisküsün tekrar etmemesi adına farklı fizik tedavi yöntemleri ve egzersiz programları kullanılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Rehabilitasyonun Önemi Nedir?

Cerrahi operasyon sonrasında, rehabilitasyon vücudun en hareketli ve en fazla kullanılan bölgelerinden biri olan dizin normale geri dönmesi için oldukça önem arz eder. Bu adımlar takip edilmediği taktirde diziniz iyileşse bile tüm hareketleri %100 kapasitede yapma özelliğini yitirebilir ve sonrasında bu durum günlük hayatınızı etkileyebilecek sonuçlar doğurabiliyor. Menisküs ameliyatı sonrası yapılacak rehabilitasyon kişiye özel olarak hazırlanır ve yaş, kilo gibi faktörler göz önünde bulundurmalısınız. Menisküs ameliyatı sonrası uygulanan fizik tedavi 3 aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada uzun süredir tek dizini kullanmayan hastanın vücut dengesini tekrar kazanması hedefleniyor. Bu aşamada hasta dengesini sağlayana ve kendine güvenini kazanama kadar koltuk değnekleri kullanılmalıdır. Sırt üstü yatıyorken dizin 90 derece açılmasını hedefleyen egzersizlere bu aşamanın sonlarına doğru başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir