Modem Alırken Bunlara Dikkat Edin

By | Temmuz 26, 2016

Evinizde veya iş yerinizde kullanmak üzere internet bağlattıysanız ve bağlantı kurabilmek için yeni bir modem alacaksanız bazı şeylere dikkat ederek iyi bir modem satın alabilirsiniz. Modem seçimine önem vermeniz internete bağlanmanız sırasında daha az sorun yaşamanızı sağlayacak ve daha keyifli online sörf yapmanıza zemin hazırlayacaktır. Modem alırken dikkat etmeniz gerekenleri alt başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.Modem seçimi, modem alırken, modem alırken dikkatli olunHızlı olmalı: Satın alacağınız modemin bağlantı hızı kapasitesi ne kadar yüksek ise o kadar hızlı ve kopma sorunu yaşamadan internete bağlanabilirsiniz. 150 Mbps altında olan modemleri kesinlikle tercih etmeyin. Çünkü bu modemlerin artık miladi dolmuştur. Her geçen gün teknoloji bir adım daha ileri gittiğinden internet bağlantı hızları da bir o kadar değişkenlik gösteriyor. Haliyle yavaş bağlantı kapasitesi olan bir modem ile hızlı bir şekilde internete girmek sadece hayal olur. Eğer bağlantı hızınızın hayalde kalmasını istemiyorsanız birkaç lira daha fazla para vererek yüksek bağlantı hızı kapasiteli bir modem almalısınız.

  • Kapsama alanı geniş olmalı: Satın alacağınız modemi büyük bir evde ya da iş yerinde kullanacaksanız kapsama alanı gücüne dikkat etmelisiniz. Bazı modemler metrelerde uzağa sinyal gönderebiliyorken bazıları sadece kısa mesafelere sinyal gönderebilmektedir. Modeminizi kullanacağınız yerin büyüklüğünü de hesaba katarak bir modem satın alırsanız daha sorunsuz bir şekilde internete erişim sağlayabilirsiniz.
  • Teknik servis ağı yaygın olmalı: Alacağınız modemin arızalanması durumunda kolayca tamirini yaptırabilmeniz için teknik servis ağının geniş olmasına dikkat edin. Sizden kilometrelerde uzakta servisi bulunan bir marka yerine size yakın olan bir markayı tercih edin.
  • Kablosuz güvenliği üst seviyede olmalı: Artık modemlerin neredeyse hepsi üstün güvenlikli olarak üretiliyor. Ancak yine de yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var. Alacağınız modemin mutlaka üstün korumalı olmasına dikkat edin. Kablosuz internet şifrenizin başkaları tarafından kırılamayacak şekilde şifrelendiğinden emin olmanız internet hızınızın kullanıma bağlı olarak düşmemesini sağlayacaktır. Bir modeme bağlanan cihaz sayısı arttığında internet hızı da aynı seviyede azalmaktadır. Bu sebepten dolayı olabildiğince az kişi modeme bağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir