Mülakat Stresini Yenmenin Yolları

By | Nisan 23, 2017

İş değiştirmek ya da ilk defa iş sahibi olmak, tabii ki herkesin hayatında en az bir defa yaşadığı deneyimler arasında yer almaktadır. Fakat her şeyin ilkinde olduğu gibi bu işte de illa ki kadın erkek herkesin karşılaştığı büyük zorluklar da hayatı zaman zaman zorlaştırabilir. Mülakat stresini yenmek ise çok heyecanlı olanlar için kesinlikle elzem, aksi taktirde iş görüşmelerinden başarıyla ayrılmak maalesef imkansız oluyor. Sizler için mülakat ve iş görüşmelerinizden önce stresle başa çıkabilmek için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.mülakat stresi nedir, mülakat stresi nasıl yenilir, mülakat stresi ile başa çıkma

  • Mülakatın gerçekleşeceği mekana yaklaşık olarak yarım saat önce gitmek, heyecanınızı dindirmek konusunda size yardımcı olur. Çünkü gideceğiniz yere yürümeniz gereken esnada kalp atışınız hızlanır bu durumda stresi artar. Fakat özellikle yarım saat önceden mülakatın olacağı binaya girmemelisiniz. Mesela, yirmi dakika gibi bir sürede konumun çevresinde etrafa alışarak heyecanınızı yenebilmek için kendinize vakit ayırınız. Son on dakika kaldığında artık mülakatın olacağı binaya giriş yapabilir, bir on dakika kadar daha gerginliğinizi üstünüzden atarsınız.
  • Elbette ki, günün hangi saatinde görüşmeye gireceğiniz de çok önemlidir. Eğer ki size bir tercih hakkı sunulursa, sabah saatlerinde mülakatlara girmeyi tercih ediniz. Gerek enerjik gerekse de uykunuzu almış bir şekilde mülakata gitmek, stres ile kaygı düzeyinizi oldukça azaltır. Gün içerisinde yaptığımız ve düşündüğümüz şeyler ise akşam saatlerine doğru kendinizi kontrol etmenizi daha da zorlaştırır.
  • Gideceğiniz şirkette karşınıza çıkması beklenen sorular hakkında önceden bilgi edinmeyi de tabii ki unutmayınız. Aynı şirket ile görüşmüş olan dostlarınız varsa onlardan deneyimlerini dinleyebilir, bunun yanında sosyal medya aracılığıyla internetten deneyimlerini aktarmış olanları bile bulmanız mümkündür. Fakat tabii ki bunu yaparken o şirketin yetkili ve çalışanlarından sakınmayı unutmayınız.
  • Görüşmelerde karşı taraf duruşu, bakışı ve ya konuşmaları ile sizin üzerinizde baskı kurmaya çalışacak, stres testi uygular. Bunun etkilerini en az şekilde hissetmek için, ne çok rahat ne de çok ezik bir oturma pozisyonu seçin. Çok fazla boynu bükük oturulması karşınızdaki kişinin üzerinizdeki etkisini arttıracaktır ama fazla rahat olunması da olumsuz bir izlenim verir. Sorulara olabildiğince net ve ne kısa ne uzun cevaplar vererek beklentileri karşılayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir