Normal Doğumda Suni Sancı Kullanımı

By | Aralık 31, 2019

Hamilelik döneminde anne adayı için ilk tercih sağlık ve bebek gelişimi açısından normal doğum olarak belirlenmiştir. Normal doğum hamilelik haftaları arası 38 ile 42 haftalığı arasıdır. Bu haftalar arasında rahim kasılmaları başlar ve bebek başla birlikte gelmeye başlayarak vajinal yol ile doğum gerçekleşir.

Normal doğumunun gerçekleşmesinden sonraki yaklaşık 30 dakikalık süreçte plasenta ve zarlar kendiliğinden doğal yolla dışarıya atılmaktadır. Normal doğum esnasında anne adayı yaklaşık 300 ml kadar kan kaybı yaşamaktadır.doğumda suni sancı, normal doğumda suni sancı kullanımı, suni sancı neden kullanılır

Normal hamilelik süresi hesaplaması son adet tarihine 7 gün eklenerek 3 ay gerisi formülü ile hesaplanabilmektedir. Hamilelik süresi son adet başlangıcından sonra 280 gün veya 40 hafta olarak hesaplanmaktadır.

Anne adayının doğum zamanı geldiğinde doğum sancılarını veya başlamış olan doğum sancılarını yeterli düzeye getirmek için verilen ilaç ve işlem halk arasında suni sancı olarak tabir edilmektedir. Sancının yeterli düzeye gelmesi için anne adayına oksitosin adı verilen bir ilaç serum yolu ile anneye verilmektedir. Oksitosin hem doğum sonrası kanamaları kontrol etmek hemde rahim kasılmalarını sağlamak için kullanılan hormondur.

Anne adayının normal doğum sürecinde rahim ağzının açılması ve incelmesi gerekmektedir. Rahim ağzı yumuşayıp giderek incelmektedir. Doğum sırasında anne rahim ağzı cm olarak belirtilir. Rahim ağzı 9 ve 10 cm aralığına ulaştığında doğum olmak üzere demektir. Suni sancı verilmesindeki amaç bu açılma ve incelmeyi hızlandırma ve bebeği doğum kanalından aşağı doğru daha hızlı ilerletmesini sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir