Okul Dışı Eğitim Gerçeği

By | Haziran 26, 2021

Okul tatilleri hala yaz aylarında öğretmenliğe uzun bir ara vermek anlamına geliyor – tarım toplumundan bir miras.

Bu uzun tatilden yararlanma, yeni şeyler öğrenme ve yeni beceriler edinme ihtiyacı, 155 yıl önce 1861’de Connecticut’ta ilk organize yaz kampının kurulmasına yol açtı. Frederick Gunn ve eşi Abigail, okul tatillerinde olan bir grup öğrenci için iki haftalık bir kamp düzenledi. Ormanda kamp yaptıktan sonra, çocuklar bu iki hafta içinde balık tutmayı, kano yapmayı, yemek yapmayı, balık tutmayı ve daha fazlasını öğrendiler. Topçu kampının ardından başka kamplar da açıldı.okul dışı eğitim, okul haricinde eğitim, evde eğitim

Amerika Birleşik Devletleri’nde 155 yıl öncesinden bu yana, okul dışı eğitim veya daha dar bir anlamda kampçılık, bugün dünya çapında gerçek hayattaki okullaşmayı destekleyen bir unsur olarak kabul edilmektedir. Kamp denilince insanların ormanda çadırlarda geçirdikleri zamanlar akla gelir. Bu tür geleneksel yatılı kampların yanı sıra daha konforlu konaklama birimlerinde yapılan kamplar, şehirlerde düzenlenen günübirlik kamplar, farklı şehir veya ülkeleri ziyaret eden kamplar da bulunmaktadır.

Bugün, yaklaşık 15.000 ABD kampında yaklaşık 12 milyon çocuk ve genç “okul dışı eğitim” alıyor. Kamp hizmetlerinden yararlanan kampçıların yanı sıra öğretmenler, yöneticiler, üniversite öğrencileri ek işler, aşçılar vs. yapıyor. Kamplar sayesinde onlarca farklı iş kolu ortaya çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kampların yıllık katma değeri, Türkiye’deki toplam yıllık turizm gelirini aşan 24 milyar dolardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 15.000’e kıyasla Rusya’da yaklaşık 60.000 aktif kamp var. SSCB günlerinde 100 binden fazla olduğu bilinmektedir. Amerika’dan Japonya’ya, Tayvan’a, Moğolistan’a ve Avustralya’ya kadar dünyanın hemen her ülkesinde kamp okul sistemine ek olarak tanınmakta ve desteklenmektedir.

Pek çok ülkede refah devleti anlayışının bir yansıması olarak ülke çocukları hükümet, sendikalar veya işverenler tarafından oluşturulan fonlar sayesinde yazı kampta geçiriyor. Komşumuz Yunanistan, yaşadıkları ekonomik sıkıntılara rağmen kampa giden işçi sınıfı çocuklarına destek olmaya devam ediyor.

Uzmanlara göre, çocuklu bir aile tatili için en zor dönem yaz dönemidir. Hemen hemen tüm çocukların okul döneminde öğrendikleri bazı bilgileri yaz tatillerinde unuttukları bilinen bir başka gerçektir.

Önceki ABD Başkanı Obama, eğitim sisteminin yapısı ve uzatılan tatiller nedeniyle ülkesinin 2030 yılında bilgi üretiminde Çin’in gerisinde kalacağı tahmininden dolayı yaz aylarında tatillerin ve okulların yeniden açılmasının azaltılmasını gündeme getirmişti. … Bu öneri, ailelerin ve eğitimcilerin tepkisini çekti. Ayrıca kampın öğrenci gelişimine olumlu katkısı konusunda daha fazla araştırma ve çalışma yapılmıştır. Sonunda, Başkan Obama daha fazla çocuğu kamplara gitmeye teşvik etmeye karar verdi; hatta çocuklarını her yaz medyanın önünde bir yaz kampına götürdü ve birkaç hafta sonra onları götürdü.

Eğitim sistemindeki değişiklikler ve yaz aylarında yaşanan bilgi kayıpları ve bilgi unutma korkuları akademik başarıya dikkatleri çekmiştir. Dünyanın birçok ülkesinden yapılan araştırmalar, kamp gibi etkinliklere katılımın yaz aylarında görülen bilgi kaybını önemli ölçüde engellediğini gösteriyor. Geleneksel eğitim sisteminde zorluk yaşayan çocukların doğayla iç içe oldukları kamplarda daha kolay uyum sağladıkları da gözlemlendi.

  1. yüzyılda liderleri nasıl olacak?

Yarının liderleri, ışık hızında metin veya telefon mesajı yazabilenler değil, yüz yüze sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilen ve düşüncelerini, fikirlerini ve değerlerini başarılı bir şekilde iletebilenler olacaktır. Yarının liderleri, evrensel düşünebilen ve çok farklı kültürel ve diğer geçmişlere sahip insanlarla bile ortak paydada buluşabilen insanlar olacaktır. Yarının liderleri, kamplar gibi onları geliştiren ve eğiten deneyimlerle desteklenecek. Yıllar boyunca kamplar, bağımsızlık, esneklik, takım çalışması, problem çözme ve başkalarıyla sağlıklı iletişim gibi yarının dünya liderlerinin ihtiyaç duyacağı becerileri ustalıkla aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir