Ortodonti Tedavisinde Hastaların Uyması Gereken Kurallar

By | Ekim 23, 2018

Çarpık dişlerin ve bozuk çene yapılarının düzeltilmesi için uygulanan ortodonti tedavisi süresince tedaviden sonuç alabilmek için kişinin mutlak suretle dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Tedavi süresince bu kurallar dahilinde hareket etmek, kişinin tedavi sürecinin zamanı ve başarısı üzerinde etkin olduğu için oldukça önemlidir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Hastaların tedavi sürecinde uyması gereken kurallar nelerdir?

Öncelikle tedavi süreci başlamadan ağızda bulunan çürük dişlerin tedavisi mutlaka gerçekleştirilmelidir ve bunun yanı sıra diş etlerinin de tam anlamıyla sağlıklı durumda olması gereklidir. Tedavi için ortodonti uzman tarafından koyulan tanıya göre kişiye uygulanan apareyin takıp çıkarılabilen hareketli ya da sabit apareyler olması bakımından;

  • Eğer uygulanan aparey takılıp çıkarılabilen bir yapıya sahipse uyku da dahil olmak üzere yemekler haricinde sürekli olarak takılmalıdır. Bu apareyler yemek için çıkarıldıklarında aynı dişlerimizde olduğu gibi yemek sonrası fırçalanarak temizlenmelidir.
  • Eğer ortodonti tedavisi için sabit bir aparey (braket) uygulanmışsa, bu uygulama sonucunda elde edilen istatistiksel bilgiler ışığında braket aralarında kalan yemek artıkları nedeniyle çürümelerde artış gözlemlendiği için yemek sonrası fırçalama işlemi ihmal edilmemelidir.

Tedavi süresince tükettiğimiz besinlere de dikkat etmek gereklidir. Özellikle çok asitli olan fanta, kola, gazoz gibi içeceklerden kesinlikle uzak durmak gereklidir. Bu içecekler hem dişlerinize hem de tellere zarar vererek çürüme riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Yine yapışkan yapıya sahip sakız, lokum, şekerleme gibi yiyeceklerinde kesinlikle tüketilmemesi gereklidir. Bu yiyecekler braketler arasına yapışabilir ve tam anlamıyla temizlenmesi zor olduğu için çürüklere ve diş etlerinde büyümeye neden olabilir. Tedavi sürecinde elma, havuç v.b sert gıdalarında ısırılarak tüketilmemesi ve rendelenerek tüketilmesi önemlidir. Dişler düzenli olarak ortodontik fırçalar yardımıyla fırçalanarak temiz tutulmalı ve gerektiğinde temizlik için diş ipi de kullanılmalıdır. Ortodonti tedavisi süresince 4-5 haftalık süreçlerde bir kontroller gerçekleştirilecektir. Bu kontrollerin zamanında aksatılmadan yapılması da tedavi sürecinizin seyri açısından son derece önemlidir. Takılan apareylerin yerinden çıkması, kırılması ya da kopması gibi durumlar tedavinin kesintiye uğramasına neden olacağı için bu gibi durumlarda hemen doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekecektir. Ortodonti ve tedavisi hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi almak ve tedavi için http://www.xxx.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir