Otomatik Vites Ehliyet Yaşı

By | Mayıs 31, 2018

Bir sürücü adayı, trafikte yasal olarak araç kullanabilmesi için elbette ki araç grubuna uygun olan sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu sürücü belgelerinin her birinin yaş şartı farklı olurken, B ehliyet yaş sınırı olarak, 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti, otomatik vites ehliyet yaşı

Yeni yönetmelik ile otomatik vites

Geçtiğimiz yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında, Özel motorlu taşıt sürücüleri için açılan kurslarda bir değişiklik getirildi. Resmi gazete de açıklanması ile Başbakanlık tarafından onaylanan otomatik vites ehliyet imkânı, kullanıcıların yüzünü güldürdü. Yine sürücü adaylarının merak ettiği bir soru da akıllardan kaçmazken, otomatik vites ehliyet yaşı nedir sorularına, normal bir B ehliyet gibi 18 yaşını doldurmuş olmak gerektiği belirtilenler arasındaydı.

Kurslarda ön sınav yapılacak

Elbette ki bir takım sorunların önüne geçmek ve eğitimleri tam anlamı ile tamamlamak isteyen motorlu taşıt sürücü kursları, asıl direksiyon sınavından önce 2 saatlik bir simülatör dersinin ardından, ön sınav yapılacakları belirtildi. Daha sonra da başarılı olan adaylar, asıl direksiyon sınavlarına katılarak, ehliyet almaya hak kazanacaklardır.

Hangi araçlar kullanılacak?

Gayet normal olarak otomatik vites ehliyet yaşı sorularının ardından, madem otomatik vites ehliyeti, bu durumda hangi araçlar ile sınav yapılacak soruları da sorulanlar arasındaydı. Tabi ki bu düzenlemeler ile sürücü kurslarında verilen eğitimlerin yanı sıra sınavlarda da amaca uygun olan otomatik vitesli araçlar ile sınavlar tamamlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir