PIRLANTA FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

By | Şubat 23, 2018

Evlilik tekliflerinin ve de kadın aksesuarlarının vazgeçilmezi olan pırlantaların çok değerli olduğu herkes tarafından bilinir fakat bu ürünlerin fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmayabilir.pırlanta fiyatı belirleme, pırlanta fiyatları nasıl belirlenir, pırlantaların fiyatlarının belirlenmesi

Birçok farklı işleyici ve üretici elinden çıkan bu ürünlerin fiyatları her üretici tarafından kendilerine göre belirlenecek olsaydı büyük bir karmaşa yaşanırdı. Aynı ürünler farklı yerlerde çok farklı fiyatlara satılır; hatta bazı kimseler daha kötü ürünleri bile diğer kimselerden daha yüksek ücretlerle satın almak zorunda kalabilirlerdi. Tüm bu sorunları önlemek amacıyla pırlantacılar arasında fiyatlar konusunda bir standart oluşturmak amacıyla “Rapaport Fiyat Listesi” denen bir fiyat listesi oluşturulmuştur. Bu fiyat listesine herkesin erişebilmesi de mümkün değildir. Sadece uzman ve gerçek pırlantacıların özel üyeliklerle erişebilmesi mümkündür.

Pırlantaların fiyatları sahip oldukları özelliklere göre farklılık gösterebilir. Fiyatı etkileyen özellikler pırlantanın parlaklığı, berraklığı, rengi ve kesimidir. Berraklık arttıkça kalite de arttığından fiyat da artacaktır. En çok tercih edilen çeşit olmasından dolayı beyaz renkteki pırlantalar yine hafif sarımsı olan çeşitlerine göre daha pahalı olacaktır. Ayrıca kesimi, işçiliği ne kadar düzgünse ve pırlanta ne kadar ağırsa fiyat da aynı oranda artar. Ağırlık karat denen birimle ifade edilir. Rapaport fiyat listesinde her özellik için belli değerlerin yer aldığı bir liste vardır. Bu listeden satılacak ürünün özellikleri seçilir ve karatına bağlı olarak çeşitli hesaplamalarla fiyat hesaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir