Psikolog Merkezleri

By | Haziran 27, 2019

Psikoloji tarihi çok eskilere dayanan insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. İnsan ya da hayvan davranışları altında yatan sebepler pek çok faktörden kaynaklanıyor olabilir. Nörolojik, fiziksel ya da psikoloji temelli olabilir.psikolog merkezleri, psikolojik danışma merkezleri, psikolojik danışma

Psikoloji alanında son yıllarda bilinçlenmenin artmasıyla birlikte hala önemi yeterince kavranabilmiş değildir. Psikoloğa danışan bireylere hasta gözüyle bakılması son derece yanlış olduğu gibi danışana da oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Psikologlar danışanı ile iletişime geçerek kişiyi rahatsız eden davranış ve düşüncelerinin altında yatan sebepleri ortaya çıkarmak ve bireyin bu sebepten kaynaklı çarpık düşüncelerinin daha sağlıklı düşüncelerle yer değiştirilmesine yardımcı olmaktadırlar. Günümüzde sayısı oldukça artmış durumda olan psikolog merkezlerinden yardım alarak bireyi rahatsızlık veren ruhsal problemleri ortadan kaldırmak mümkündür.

Psikologların görevi nedir?

Öncelikle psikologların ilaçla tedavi yapmadığını bunun aksine danışanda bulunan problemin sebebini açığa çıkardıktan sonra bunu ortadan kaldırmaya yönelik uygunteknikleri kullanarak sorunlara çözüm getirdiği ayrımını yapmalıyız. Kişiyi rahatsız eden durum ve düşüncelerin ortaya çıkardığı sorunları danışanın psikoloğuna anlatması ve kurulacak olan etkili bir iletişimle sorunun nedenin saptanması gerekmektedir.

Danışanın bu süreçteki rolü nasıl olmalıdır?

Danışan psikoloğu ile yaptığı görüşmenin gizlilikesasına dayandığını unutmamalı ve süreçte kendini kapatmamalıdır. Yaşadığı problemleri ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade etmeli, psikoloğunun soracağı sorulara açık cevaplar vermelidir. Bunun yanı sıra danışanın sürece gönüllü olarak katılması sorunların çözümünde büyük fayda sağlayacaktır.

Zaman zaman her birey bir psikoloğa danışmaya ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaca cevap veren psikolog merkezleri her bireyin rahatlıkla ulaşabileceği kadar artmış durumdadır. Yapılacakkısa bir araştırma psikolog arayışına cevap bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir