Sabahları Nasıl Mutlu Uyanılır?

By | Temmuz 16, 2021

Sabah uyandığınızda kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak mutsuz hissedebilirsiniz. Sabah sporu dışında bir çözüm arıyorsanız sizin için önerdiğimiz önerileri değerlendirebilirsiniz. Sabah uyandıktan sonra güne daha enerjik, mutlu bir şekilde başlayabilirsiniz. Amerikan psikoloji dergisi Emotion tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sabah erken kalkanlar, gece geç yatanlara göre daha mutlu. Ancak herkes sabah erken kalkıp, uyandıktan sonra belli bir saate kadar kendini mutlu hissedemez. Biyolojik saatinizi erken ayarlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç temel kural olduğunu bilmelisiniz. Sabahları mutlu uyanmak, beslenmeden rahatlamaya kadar birçok farklı faktörle ilişkilidir.sabahları mutlu uyanmak, sabahları mutlu uyanma yolları, mutlu uyanma formülü

Sabahları dinç uyanmak istiyorsanız;

Duş almayı deneyin… Sabah uykunuzun dağılması zaman alıyorsa ve bir fincan kahve içmeden toparlanamıyorsanız, uyanır uyanmaz hemen banyoya gitmelisiniz. Enerjinizin yükselmesine yardımcı olacak ve çakralarınızı suyla bağlayarak iyi durumda olmanıza yardımcı olacaktır.

Güneş ışığından yararlanın… Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şey perdeleri açmaktır. Güneşli bir yaz sabahı uyanırsanız hemen bir pencere açmalı ve ciğerlerinizi olabildiğince fazla oksijenle doldurmaya çalışmalısınız. Kendinizi bir anda neşeli ve mutlu hissedeceksiniz. Güneş ışığından alacağınız D vitamini de sağlığınız için faydalı olacaktır.

Germe ve esneme egzersizleri… Güne esneme ve esneme egzersizleri ile en az 10 dakikanız varsa kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Vaktiniz varsa kesinlikle bu şekilde kullanmalısınız çünkü güne daha enerjik, fiziksel ve psikolojik olarak iyi bir zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Evde yapacağınız egzersizleri olabildiğince keyifli hale getirmek için pilates ve yoga ekipmanlarından yardım alabilirsiniz.

Meditasyon ya da Dua… Maneviyatınıza uygun bir seçenek seçerek bu güne hazırlanmaya çalışmalısınız. İç huzuru ve dinginliği yakalamanıza yardımcı olacak bu alternatifi deneyerek enerjinizi artırabilirsiniz. Dua etmek ve şükretmek ruhunuzu dolduracak bir iştir.

Uyku düzeninize dikkat edin… Her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte uyanırsanız kendinizi çok daha mutlu ve zinde hissedeceksiniz. Uyku düzeninizi ayarlamak, vücut saatinizi dengelemenin en kolay yoludur. Odanızda ses veya ışık olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kahvaltıya zaman ayırın… Her sabah uyandığınızda kahvaltıya zaman ayırmalısınız. Gerekirse 10-15 dakika erken kalkıp kendinize doyurucu bir kahvaltı hazırlamalısınız. Sert kahvenizi bir kenara bırakın ve canlandırıcı protein açısından zengin bir kahvaltı ile güne enerjik başlayın.

Kendini suçlamayı bırak… Bazen hayatta bir şeyler ters gidebilir işimizde, bazen de özel hayatımızda. Bir gün önce olanların bugününüzü mahvetmesine izin vermemelisiniz. Kendinizi suçlamak veya yakınmak yerine, yeni günün nimetlerinden nasıl yararlanabileceğinizi düşünmeye başlayın. Bu şekilde düşünmeye başladığınızda güne çok daha pozitif bir ruh hali içinde başlayacağınızı göreceksiniz.

Telefonunuzdan uzaklaşın… Yatmadan önce son kez telefonunuzu elinize alır ve gözlerinizi açar açmaz açarsanız sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz. Evet, gün içinde telefon görüşmeleri dikkat dağıtıcı olabilir, ancak bu sabah ilk işiniz olmamalı. Hem zihninizin bulanıklaşmasına hem de zararlı radyasyona karşı hassassınız. Güne daha enerjik ve sağlıklı başlamak için telefonunuzdan uzak durmalısınız.

Pozitif müzik dinleyin… Güne daha enerjik ve enerjik başlamak için ruh gıdalarından da faydalanabilirsiniz. Ruhunuzu besleyen pozitif ve motive edici müzikler dinleyerek güne temiz bir zihinle başlayabilirsiniz.

Güne sevginizi paylaşarak başlayın… Her sabah evinizin rahatlığında sevdiklerinizi öperek güne başlayın. Tabii ki evcil hayvanlar da dahil. Aşk, paylaştıkça mutluluk veren bir duygudur. Kendinizi aşkla şımartmayı öğrenin. Ne kadar çok severseniz, o kadar mutlu ve enerjik olduğunuzu fark edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir