Sağlıklı Bir Gebeliğin 10 Altın Kuralı

By | Ocak 10, 2021

9 aylık gebelik sürecinde gerek fiziksel gerekse de ruhsal olarak kadınların kendine iyi bakması gerekiyor. Fiziksel ve ruhsal sağlık bu süreçte çok önemli konulardır.

Doktor ile ebeyi en kısa sürede ayarlayınız. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an sizin için en yararlı olabilecek uzman bir kadın doğum uzmanı bulunuz.

İyi beslenilmelidir. Hamilelikte dengeli ve sağlıklı beslenmek bebek gelişimi için oldukça önemli bir konudur. Günde en az 5 porsiyon meyve sebze yemelisiniz.sağlıklı gebelik, gebeliğin 10 altın kuralı, sağlıklı gebelik için yapılması gerekenler

Takviye alınız. Gebelikte A ile D vitamini, folik asit ve balık yağı gibi çeşitli takviyeleri tablet formunda almanızda yarar var.

Gıda hijyenine dikkat ediniz. Bebek için sağlık riski olabilecek güvenmediğiniz yiyeceklerden uzak durunuz. Bakteri veya enfeksiyon içeriklerini iyi araştırmalısınız. Pastörize olmayan, çiğ, az pişmiş, ham, bilinmedik deniz veya hayvan ürünleri gibi gıdalar tüketilmemesi gerekir.gebelık

Düzenli egzersiz yapılmalı. Böylece fazla kilo almayacak ve aynı zaman da ağırlığınızı iyi taşıyabileceksiniz. Doğumdan sonra formunuza daha kolay kavuşursunuz. Pilates, yoga, tempolu yürüyüş, yüzme ile su sporları gebelikte yapabilirsiniz.

Pelvik taban egzersizleri yapınız. Pelvik taban kaslarını çalıştıran rahim bölgesi hareketleri kasılmaları veya şiddetli sancıları önleyerek anneyi ve bebeği doğuma hazırlamaktadır.

Alkolden uzak durunuz. Gebelikte alkol tüketimi bebeğe kan ile plasenta yoluyla ulaşarak olumsuz etkiye sebep olur. Düşük yapma riskini artırmaktadır.

Kafeinden uzak durmalısınız. Uyarıcı nitelikte kafein içeren kahve, kola, çay, enerji içecekleri hamilelikte kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Sigarayı bırakınız. Gebelik sırasında sigara içmek anne ile bebeğe ciddi zararlar vermektedir.

Güzelce dinlenmelisiniz. Gebelik hormonları vücuda ekstra bir yorgunluk verir. Ağır yük taşımak, hızlı hareket etmek, kaldırmak, aşırı spor vb. gebeliği riske atmaktadır. Gece uykusuzluğu, sırt veya bel ağrıları sorunları için çok hareket etmeden dinlenerek bu süreci geçiriniz. Yoga, germe veya esneme, masaj ya da derin nefes egzersizleri yaparak gevşeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir