Şeker Hastalığı Nedir?

By | Ağustos 12, 2021

Şeker hastalığı vücuttaki organlarda şeker ayar sisteminin bozulması ile ortaya çıkar. Vücut insülin üretemediğinde ve insülini glukoza çevirip, enerji olarak organlara gönderemediğinde şeker hastalığı başlar. Vücutta insülin üretimi yapan organ pankreastır. Pankreas bazen kanser veya farklı mide ve bağırsak hastalıklarının tetiklemesiyle görevini yapamaz. Bu yüzden şeker hastalığı çok uzun yıllar veya ömür boyu devam eder. Dünyada yaklaşık 425 milyon kişinin şeker hastası olduğu tespit edilmiştir. Şeker seviyesi yükselir ve düşer. Durum yalnızca şeker dengesinin bozulması ile sınırlı kalmaz. Şeker gözlere, böbreklere, bağırsak, beyin ve diğer organlara da zarar verebilir.şeker hastalığı, şeker hastalığı belirtisi, şeker hastalığı tedavisi

Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok şeker hastası artık hastalığı ve kendisini tanır ve şeker hastalığı ile yaşamayı öğrenir. Doğru beslenme tarzını benimseyenler, her birey gibi günlük hayat temposuna devam edebilir. Aniden gelen şeker yükselmesi veya düşmesi ölüme kadar götürebilir. Şeker hastalarının tüketmemesi gereken besinler vardır. Sağlıksız ve yasak şeylerle beslenenler, hastalığın etkilerini daha yoğun yaşarlar. Baş dönmesi, bulantı, el ayak titremesi, şeker seviyesinin ve ayarının bozulduğunu ifade eder. Hastanın hemen insülin iğnesi veya ilacını alarak, şeker seviyesinin düzeltilmesi gerekir. İleri seviyede şeker hastalıkları günlük hayatta her öğünden önce insülin iğnesi vurulur. İğneyi hasta kendisi yapabilir. İğne vücudun herhangi bir yerinden hızlı bir şekilde enjekte edilebilir.

Şeker Hastalığı( Diyabet) Belirtileri ve Nedenleri

Yanlış beslenme, aşırı kilo, stres ve genetik faktörler, şeker hastalığının en bilinen nedenlerdir. Ani bazı hastalarda ani kilo kaybı, sık idrara çıkma, bulanık görme, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissi de şeker hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Cilt enfeksiyonlarında artış ve ciltteki yaraların geç iyileşmesi de, şeker hastalığının habercisi olabilir. Yatağı ıslatma, el ve ayaklarda karıncalanma gibi buna benzer belirtiler varsa mutlaka gidip insülin direncinizi ölçtürmelisiniz. Vücudun farklı bölgesinde yaşanılan rahatsızlıklar da şeker hastalığını tetikleyebilir. Hastalık sabahları kalktığınızda ağız kuruluğu ve ağızda demir tadı ile başlar. Çok acıktığınızda eliniz ayağınız titrer ve ne kadar yerseniz yiyin doyma hissini bilmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir