Semizotunun Faydaları Nelerdir?

By | Mart 8, 2021

Yeşil yapraklı bitkiler ailesinden olan semizotu birçok yemeğe, salataya yakışan bitkilerden biridir. Özellikle et yemeği sevmeyen vejetaryenler için oldukça güzel bir alternatif olabilir. İster yemeklerde isterseniz de salatalarda birçok çeşit oluşturarak yiyebilirsiniz. Elbette semizotu bitkisini sevenler kadar sevmeyenler de olacaktır. Ancak sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu öğrendiğinizde fikriniz değişebilir.semizotu faydaları, semizotu nelere iyi gelir, semizotunun nelere faydası var

Semizotu içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi birçok yararlı maddeleri bulunduruyor. Özellikle tıpkı ıspanakta olduğu gibi semizotunda da bol miktarda demir bulunması demir eksikliği, kansızlık gibi sorunları olanlar için ideal bir besin olduğu anlamına geliyor.

Semizotunun tek başına yenilmesi belki pek damak tadınıza uygun olmayabilir. Bu yüzden yemeklerin yanında veya yoğurtla karıştırarak, limonla ve diğer sebzelerle salata haline getirerek yiyebilirsiniz. Böylece hem semizotunun besin değerini arttırmış olursunuz hem de sevmeyenler için farklı bir tat oluşmuş olur. Yemeklerle birlikte kullanıldığında sindirimi kolaylaştırır. Çünkü semizotunun büyük çoğunluğu da sudan oluşur.

Sağlık açısından birçok faydası olan semizotunun en önemli faydalarından biri de kalp dostu olmasıdır. Kandaki yağ oranını azaltır ve tekrar yağlanmaya karşı koruma sağlar. Böylece kalp ve damar hastalıkları da önlenmiş olur.

Çok etkili bir antioksidan olması sebebiyle vücudu toksinlerden arındırır. Zararlı maddeleri vücuttan atarak daha sağlıklı ve dinç hissetmeyi sağlar. Bu arındırma elbette cildinize de yansıyacaktır. Çünkü semizotu tıpkı vücutta olduğu gibi cildi de arındırır ve daha güzel, parlak bir cilt görünümü sağlar.

Yeşil yapraklı bitkiler genel olarak kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olduğu için özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önemlidir. Semizotu da tıpkı bu sebepten dolayı kemik ve dişlerin gelişimi açısından etkilidir. Çocuklarınıza mümkün olduğunca sevdirmeye çalışıp haftada en az üç kez tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir