Sertleşme Sorunu ve Nedenleri

By | Nisan 9, 2021

İktidarsızlık nedir?

Sağlıklı bir ilişki için gerekli olan penisin sertliğin oluşmaması veya ortaya çıkan sertliği koruyamama, iktidarsızlık veya sertleşme güçlüğü olarak tanımlanır. Cinsel işlev bozukluğuna yol açan bir ereksiyonun imkansızlığı sorunu libido yani cinsel istek kaybına neden olur. Tıbbi açıdan erektil disfonksiyon denen bir bozukluğu teşhis etmek için, serileştirme probleminin sık veya kalıcı olması gerekir. Erektil disfonksiyon seyrek aralıklarla hemen hemen her erkekte görülebilir.sertleşme nedenleri, sertleşme sorunları, sertleşmenin nedenleri nelerdir

İktidarsızlığın nedenleri

Sağlıklı bir cinsel yaşam için kişinin ruh hali çok önemlidir. Partner veya iş ve ekonomik durum gibi nedenler, depresyon ve depresyon sağlıklı bir cinsel ilişkiye müdahale edebilir.

Hipertansiyon, kolesterol, diyabet, kardiyovasküler hastalık gibi sistemik bozukluklar iktidarsızlığa neden olabilir.

Onkolojik operasyonlar sırasında ereksiyon oluşması için önemli olan sinir sistemini etkileyen alkol bağımlılığı veya hastalıklar, omurga yaralanmaları, sinir hasarı, erkeklerde sertleşme eksikliğinin nedenlerinden bazılarıdır.

Kronik karaciğer ve böbrek hastalığı olan hastalarda cinsel işlev bozukluğu ortaya çıkar.

Yetersiz veya çok fazla tiroid fonksiyonu ve düşük testosteron hormonu seviyeleri gibi hormonal nedenler de iktidarsızlığın nedenleridir.

Sigara içmek, bazı tansiyon ilaçları, bir kişinin hormonal dengesini etkileyen ilaçlar da cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Kandaki yağ miktarının artmasına neden olan obezite, iktidarsızlığın gelişmesine yol açabilecek önemli bir risk faktörüdür.

Penisin küçük boyutu, idrar açıklığının başka bir yerdeki yeri veya penisin eğriliği gibi anatomik anormallikler iktidarsızlıkla ilgili sorunlara neden olabilir.

İktidarsızlık belirtileri

İktidarsızlık belirtileri ikiye ayrılır: psikolojik ve fizyolojik.

Psikolojik iktidarsızlığın belirtileri:

Psikolojik iktidarsızlık, aniden ortaya çıkan bir durumdur. Önceden, bir kişinin cinsel yaşamı sağlıklıydı ve aniden bir iktidarsızlık sorunu yaşadı.

Ailede, çevrede ve işte yüksek bir stres faktörü vardır.

İktidarsızlığa neden olabilecek hiçbir fiziksel kanıt yok.

Katılaşmama sorunu duruma göre değişir. Bazı durumlarda kişi normal olarak sertleşebilir, ancak bazı durumlarda problemler ortaya çıkabilir.

Psikolojik iktidarsızlığı olan kişilerde gece sertleşmesi ve sabah ereksiyonu devam eder.

İktidarsızlığın fizyolojik belirtileri:

Bir tür organik hastalık nedeniyle gelişen iktidarsızlık durumunda, bir kişide sertleşme eksikliği sorunu, uzun bir süre içinde yavaş yavaş kendini gösterir. Yaklaşık 6 aydır sertleşme sorunu yaşadıysanız.

Kişi hipertansiyon, kalp, şeker ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları yaşar.

Kürleşmeme sorunu durumdan veya çevreden bağımsızdır.

Sabah ereksiyonları ve gece sertleşmesi ya büyük ölçüde azalır ya da hiç gözlenmez.

İktidarsızlık tedavisi

Diğer tüm hastalıklar gibi iktidarsızlığın tedavisi de hastalığın altında yatan sorunu ortadan kaldırmaktır. Doktor, kullanacağı yönteme hastayı muayene ederek karar verir. Kişinin cinsel işlevlerindeki azalmanın nedeni psikolojik ise uzman bir psikiyatriste sevk edilebilir ve cinsel yaşamını düzenlemek için neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirilebilir.

Fiziksel iktidarsızlık tedavisinde, penisin doğal bir ereksiyona ulaşmasına yardımcı olmak için vakum aletleri kullanılabilir. Çok etkili bir diğer yöntem de ereksiyon iğnelerinin penise sokulmasıdır. İğne kullanmak istemeyenler için üretra ilaçları veya oral tabletler önerilebilir.

İktidarsızlığın en önemli nedenlerinden biri hormonal yetersizlik veya eksikliktir. Testosteron takviyeleri ile takviye, ereksiyon problemlerini düzeltebilir. Penis yapısının ihlali nedeniyle gelişen iktidarsızlığın tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılabilir. Son olarak penis protezleri sertleşme sorunlarına karşı kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir