Siğil nedir?

By | Haziran 10, 2021

Siğiller, cildin üst tabakasında biriken insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir. Vücudun bir bölümünden diğerine yayılabilir. Cilt teması veya havlu ve giysi gibi kişisel eşyaların paylaşılması yoluyla kolayca yayılırlar. Siğiller, türlerine ve yerlerine bağlı olarak farklı boyut, şekil ve renklerde gelir.siğil ne demek, siğil belirtisi, siğil türleri

Verruca Vulgaris (basit siğiller)

Bu siğiller yuvarlak, büyük dokulu ve sarımsı veya kahverengi renktedir. Genellikle ellerde, ayaklarda ve tırnaklarda bulunurlar.

Plantar siğil (plantar siğiller)

Ayakları derinden keserler ve acıtırlar. Nasırlarla karıştırılabilirler, onları ayırt etmek için siğilin içindeki siyah veya kırmızı noktaları kontrol etmeniz gerekir. Ağırlığa bağlı olarak ayaklarda siğiller içe doğru gelişebilir.

Verruca Plana (düz siğiller)

Bu siğiller yüz, kol ve bacaklarda çok sayıda siğil kümeleri şeklinde küçük ve pürüzsüzdür. Vücudun herhangi bir yerinde, özellikle yüz, saç ve kollarda oluşabilirler.

Verruca acuminata siğiller (genital siğiller)

Bu siğiller genital bölgede oluşur ve genellikle cinsel yolla bulaşır. Bu virüslerin sayısı zamanla artar ve karnabahar benzeri bir yapıda bir siğil yığını oluştururlar. Hem erkekleri hem de kadınları tehdit eden bu siğiller bulaşıcıdır ve hızla yayılır. Sonuç olarak başlangıçta bir veya iki olan siğillerin sayısı kısa sürede çok daha fazla sayıya ulaşacaktır. Bu nedenle çok kısa süreli tedavi ile sorun çözülebilse de siğillerin yayılması nedeniyle daha karmaşık ve uzun süreli tedavi gerekebilir.

Aynı zamanda estetik ve fonksiyonel sorunlara da neden olabilir. Virüsün belirli türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilse de erkeklerde uzun süre tedavi edilemeyen siğillerde kanser gelişebilir.

Nedenler

İnsan papilloma virüsü (HPV) siğillerin nedenidir. Herkesin bağışıklık sistemi HPV virüsüne farklı tepki verir, bu nedenle HPV ile temas eden herkes siğil geliştirmeyebilir.

HPV virüsü, temas yoluyla bulaşabilen bir virüstür. Siğillerin yayılmasını önlemek için;

Siğilli bölgenin vücudunuzun diğer bölgelerine dokunmasına izin vermeyin.

Siğillerin diğer insanlardan bulaşma olasılığının farkında olun.

Giysi, yastık kılıfı, havlu veya ayakkabı gibi kişisel eşyaları paylaşmayın.

Evde çorap veya terlik, spor salonunda ayakkabı kullanın.

Çoğu durumda, doktorlar siğilleri fizik muayene ile kolayca teşhis edebilir. Nadir durumlarda siğilin biyopsisi (doku örneği) yapılır ve biyopsi yöntemi kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir