Üniversite Tercihleri Başladı!

By | Temmuz 31, 2016

Hayatınızda yeni bir dönem açmak üzere yapacağınız üniversite tercihinizi henüz yapmadıysanız elini çabuk tutun. 2016-2017 yılı için üniversite tercih süreci başladı. Tercihler herhangi bir değişiklik yapılmaz ise Ağustos ayının 3’üne kadar devam edecek ve bu tarihe kadar üniversite adayları tercihlerini https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden aday şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile giriş yaparak halledebilecek.Üniversite tercihi, aday işlemleri, üniversite tercih listesiYGS ve LYS engelini aşıp hak ettiği puanı alan binlerce öğrenci üniversite kapısından eğitim-öğrenim döneminin açılması ile giriş yapacak. Binlerce genç mesleki eğitimlerini almaya başlayacak ve günü gelince mezun olup vatana ve millete faydaları birer birey halini alacak. Sizin amacınız da hem ülkenize hem de kendinize faydanızın dokunması ise üniversite tercihinizi yaparken dikkatli olmalısınız. Özellikle de kendi adınıza iyi bir tercihte bulunmak için iki kat dikkatli olmalısınız. Seçeceğiniz bölüm ve üniversite ilerleyen yıllarda iş bulup bulamamanızı yakından ilgilendirmektedir. İyi bir üniversitede iyi bir şekilde eğitim alır, bir de üstüne kendinizi geliştirirseniz kolayca iş bulabilirsiniz.

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılacak?

https://ais.osym.gov.tr/ adresine girdiğinizde aday giriş ekranına gelin. Aday giriş ekranına T.C kimlik numaranızı ve aday şifresini yazarak giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra tercihler kısmına gelin ve aktif tercihler arasında yer alan OSYM tercihleri kısmını açın. Bu kızma geldiğinizde karşınıza boş bir tercih listesi gelecektir. Bu tercih listesinden hangi üniversite ve bölümü tercih etmek istiyorsanız onu işaretleyin. Aklınızdaki bölümleri ve üniversiteleri tercih listenize ekledikten sonra gerekli onaylamayı yapın. Tercih listenizi onayladığınızda işleminiz sona erecektir. Ağustos ayının 3’üne kadar tercih listenizde herhangi bir şekilde değişiklik yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz.

Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tercih listenize yazdığınız bölüm ve üniversitelerin özel koşulları olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Listenize bir okulun bölümünü eklediğinizde sağ kısımda ek koşullar simgesi çıkıyorsa koşulların neler olduğuna göz atın. Eğer mezun olduğunuz lise ile uyuşmayan bir şart varsa ya da sizin fiziksel anlamda uygun olmadığınız bir bölümü yazdıysanız tercih listenizden çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir