Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

By | Mart 25, 2020

Zaman zaman kadınların yaşadığı önemli sağlık sorunlarından biri de vajinal kuruluk problemi olmaktadır. Vajinanın duvarlarında östrojen hormonunun sağlamış olduğu sıvı sayesinde olağan olarak oluşan bir nem durumu vardır. Ancak bazı nedenlerden dolayı, genellikle menopoz gibi nedenlerden östrojen hormonunda ki azalmaya bağlı olarak bu nemde azalma söz konusu olur. Bu durum da vajinal kuruluk rahatsızlığına neden olur.vajinal kuruluk, vajinal kuruluk nedenleri, vajinal kuruluk tedavisi

 Vajinal Kuruluğun Sebepleri Ve Belirtileri

 Özellikle cinsel ilişki ve tahrik sürecinde devreye giren ve vajinada ıslaklık oluşmasını sağlayan östrojen hormonu, bazı nedenlerden dolayı vücutta daha az üretilir. Bunun temel nedeni kadınların menopoza girmesi olmaktadır. Bu hormonun vücudumuza son derece yararlı etkileri vardır. İşte bu yararlı etkilerden en önemlisi vajinal kuruluk sorununu ortadan kaldırmasıdır. Östrojen hormonunun seviyesinin azalmasında sadece menopoz etkili değildir.

 Ayrıca bazı hormon ile ilgili hastalıklar, hamilelik dönemi gibi çeşitli nedenler yer almaktadır. Bunların dışında sağlıksız yaşam, genellikle aşırı alkol ve sigara kullanımı da bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bu rahatsızlık kendini genel olarak kaşıntı, yanma gibi acı veren ve can sıkıcı durumlar olarak gösteriyor. Ve tabi ki cinsel ilişki esnasında bu kuruluk sizi zorlayacak ve canınızın yanmasına neden olacaktır. Bu durum ile karşılaştığınız anda mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

  Vajinal Kuruluk Kimlerde Görülür?

 Bu rahatsızlığı yaşama riski taşınan en belirgin hastalar menopoz dolayısı ile 45 ile 55 yaş aralığında olan kadınlardır. Ayrıca hamile kadınlar, lohusa döneminde ki kadınlar ve bazı hormon rahatsızlıkları yaşayan hastalar da bu rahatsızlığı yaşayabilmektedir.

 Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir?

 Bu rahatsızlığın tespiti için gerekli belirtileri gördüğünüz anda mutlaka bir doktora danışarak muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuz muayene ettikten sonra bazı testler yaparak teşhisi koyacak ve tedaviye başlayacaktır. Genel olarak bu rahatsızlık için gerekli ıslaklığın sağlanması için bazı krem ve jeller uygulanır. Bu krem ve jelleri günlük hayatınız da kaşıntı ve yanma hissi yaşadığınız da sürerek kullanabilirsiniz. Ayrıca cinsel ilişki yaşamadan evvel vajinanıza ve eşinizin cinsel organına uygulayarak, ilişkiye girmeniz hem kuruluğa bağlı acıyı azaltmaya hemde cinsel ilişkiden çok daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir