Yangın eğitimi nereden alınır ve önemi nedir?

By | Ekim 26, 2020

Her yıl bir çok insanın can kaybına sebep olan yangınların önüne geçebilmek için insanlar eğitimli kişiler tarafından bilgilendirilmektedir.  Çalışanlarının canını tehlikeye atmaktan kaçınan her iş veren yangın eğitimi konusunda bilgilendirilmelerinden yükümlüdür. Bu eğitimler sayesinde bir çok olumsuz neticenin önüne geçilmiş olur ve güvenli bir iş yeri ortamı sağlanmış olur.yangın eğitimi, yangın eğitimi almak, yangın eğitiminin önemi nedir

Yangınlar çıkma sebeplerine göre sınıflandırılır. Her biri için alınacak önlem ve yapılacak uygulama farklıdır.  Yangın zehirli gazdan insanların etkilenmesine, patlatıcı maddelerin havaya uçmasına sebep olabilir. Özellikle kimyasal maddelerle etkileşime geçerse çok kötü sonuçlar doğurur. Yangın sırasında elektrik kesilmelidir. Böyle durumlar karşısında yapılabilecekler hakkında çalışanlar eğitilir. Yangın tüpü ve nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Yangın eğitimi belli konu başlıkları altında toplanmıştır.  Bunlar; yangın ve yanma kimyası, tehlikeli maddeler, ev ve iş yerlerinde yangın risklerini azaltma, yangın söndürme kaynakları, yangın söndürme güvenliği şeklindedir. Çalışanlar bu eğitimlere katılmakla yükümlüdür. Genel olarak bu eğitimleri bir tatbikat uygulaması takip eder. Eğitim süresi ortalama dört saattir. Eğitime her kademeden personel ve çalışan katılır. Amaç yangın çıkması durumunda herkesin ne yapacağı hakkında bilinçli olabilmesini sağlamaktır. Tabi ki yangın çıkması ihtimalini düşürmek için alınması gereken önlemlerden de bahsedilir. Bu eğitimler sayesinde daha güvenli bir iş yeri ortamı hazırlanmış olur. Yangın ve ilk yardım eğitimi almaları çalışanlar için sadece iş hayatlarında değil, sosyal hayatlarında da çok faydalı olacaktır. Bilinçli olunması can kayıplarına engel olunması açısından çok önemlidir. Şimdiye kadar meydana gelen bir çok yangının sebebi bilinçsizlik ve ihmalkarlıktır.  Bunun önüne geçebilmek bir kaç saatlik eğitimle sağlanabiliyorsa, bu eğitimin alınmamasının hiç bir mantıklı geçerli sebebi olamaz.

Özellikle patlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda çalışan kimselerin yangın eğitimi alması çok önemlidir. Çünkü bilinçsiz bir birey ne zaman hangi sebepten yangın çıkacağını kestiremez ve bu durum faciayla sonuçlanır. İş yerlerine yangın eğitimi veren hatırı sayılır bir çok deneyimli kurum vardır. İş verenler bu kurumlara baş vurarak çalışanlarının güvenliğini  ve iş yeri ortamının huzurunu rahatlıkla sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir