Yas Belirtileri, Nedenleri ve Etkileri

By | Şubat 8, 2020

Keder, bir kayıpla baş etmenin normal bir parçasıdır, ancak bazı insanlar için çok daha ciddi olabilir. Bazı durumlarda, normal keder üstesinden gelmek için profesyonel yardım gerektirebilecek bir keder bozukluğuna yol açabilir.

Yas Sorunlarının Türleri Nelerdir?

Uzun süreli keder bozukluğu ve karmaşık keder bozukluğu gibi tanınmış keder bozuklukları için çeşitli isimler vardır. Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-V), Los Angeles Times’a göre, en son uzamış (karmaşık) keder bozukluğunu resmi bir psikiyatrik tanı olarak ekledi ve Los Angeles Times’a göre, kederi güçten düşüren kişilere bu rahatsızlık için bir isim verdi.yas belirtileri, yas nedenleri, yas etkileri

Uzamış Keder Bozukluğu

Uzun süreli keder bozukluğu bazı insanları diğerlerinden daha sık etkiler. Onkoloji Hemşireliği Forumu’nda yayınlanan bir makaleye göre, uzun süreli keder bozukluğu çeken insanlar genellikle aile öyküsü bozukluğa sahiptir. Kadınlarda uzun süreli keder bozukluğu erkeklerden daha sık görülür, ancak bazı erkeklerde de bozukluk vardır. Tipik olarak, uzun süreli keder bozukluğu, nedensel travmatik olaydan yaklaşık altı ay sonra teşhis edilir. Bu çalışma aynı zamanda Afrikalı Amerikalıların bozukluğa yakalanma olasılığının 2,5 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Komplike Keder Bozukluğu

Komplike keder bozukluğu için yeni psikiyatrik ad, uzun süreli keder bozukluğu olarak değiştirilmesine rağmen, karmaşık keder kavramı hala çok uygundur. Columbia Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu tarafından yapılan araştırma, tüm yaslı insanların yaklaşık yüzde 10’unun karmaşık keder geliştirdiğini tahmin ediyor. Bu tür keder, travmatik bir olaydan sonra normal keder duyguları solmaya başlamadığında ortaya çıkar. Karmaşık kederden muzdarip olanlar, bir olaydan aylar sonra travmanın meydana geldiği gün olduğu gibi aynı duygusal acı çekerler.

Keder Neden Olur?

Uzun süreli veya karmaşık kedere neyin neden olduğu tam olarak açık olmasa da, normal kederin nedeni en çok sevilen birinin ölümüne atfedilebilir. Rochester Üniversitesi’ne göre, keder aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

İş kaybı

Sevilen bir evcil hayvanın kaybı

Arkadaşlık kaybı

Kişisel bir rüya kaybı

Romantik bir ilişkinin kaybı

Sizin için önemli olan herhangi bir şeyin kaybı, keder duygularına neden olabilir. Bu kederle uzun süre baş edemediğinizde, keder bozukluğu riski altında olabilirsiniz. Siz veya sevdiğiniz biri kederle başa çıkmakta zorlanıyorsa, arayarak yardım alabilirsiniz. Şefkatli personelimiz, keder bozuklukları için en uygun tedaviyi bulmanıza yardımcı olmak için gece veya gündüz her zaman hazırdır.

Keder Yönetimi Sorununun İşaretleri Nelerdir?

Kederi yönetmek son derece zor olabilir, bu nedenle birisinin kederle ilgili bir sorun yaşadığını gösterebilecek uyarı işaretlerini anlamak önemlidir. Yas Kliniği’ne göre, keder yönetiminde zorluk çeken bir kişinin intihar düşünceleri, depresyon veya günlük görevleri tamamlamada zorluk yaşayabilir. Nikotin kullanımı ve ilaç kullanımı da keder yönetimi sorununun işareti olabilir .

Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz, arayarak yardım almalısınız. yakınınızda bir keder tedavi programı bulmak için. Yardımın her zaman sadece bir telefon uzaklığında olduğunu unutmayın.

Kederin Duygusal Belirtileri

Kederle uğraşan bir kişi büyük olasılıkla kederle ilgili duygusal semptomların bazılarını gösterecektir. Mayo Clinic, uzun süreli veya karmaşık kederle bulunan duygusal semptomları listeler. Bunlar şunları içerebilir:

Artan sinirlilik

Uyuşma

acılık

Önyargısız olma

Kayıplı meşguliyet

Neşe gösterememe veya deneyimlememe

Bu duygusal semptomlar travmatik bir olaydan sonraki günlerde ve haftalarda normal olsa da, zamanla solmazlarsa daha ciddi bir bozukluğun göstergesi olabilirler.

Kederin Fiziksel Belirtileri

Kederin tamamen duygusal olmaması sürpriz olabilir. Kederin vücut üzerinde olabileceği çok gerçek etkiler var. Dartmouth’daki Massachusetts Üniversitesi’ne göre, kederin fiziksel belirtilerinden bazıları şunlardır:

Sindirim problemleri

yorgunluk

Baş ağrısı

Göğüs ağrısı

Boğaz kasları

Bu semptomlar yas süreci sırasında normal olsa da, ciddi fiziksel semptomlar yaşarsanız doktorunuza başvurmayı unutmamalısınız.

Kederin Kısa ve Uzun Vadeli Etkileri

Kederin, etkilenen bireyler için hem kısa hem de uzun vadeli etkileri olabilir. Kısa vadeli etkiler, işe veya okula katılamamayı veya sosyal toplantılara katılma arzusunu içermemeyi içerebilir. Uzun vadeli etkiler doğada daha ciddi olabilir.

Kederin uzun vadeli etkileri, sizin veya sevdiğiniz kişinin yaşadığı kaybın türüne bağlı olarak farklı olabilir. Tedavi edilmediğinde, keder bazı insanlarda fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir .

Yapabileceğim Bir Test veya Öz Değerlendirme Var mı?

Uzun süren veya karmaşık bir kediyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız veya sevdiğinize inanıyorsanız, Mayo Clinic, bu tür kederin ajitasyon, sosyal geri çekilme, duygusal uyuşma veya his gibi belirleyici faktörlerden bazılarını aramanızı önerir. hayatın artık bir anlamı yok.

Önem verdiğiniz birinin bu belirtileri sergilediğinden endişeleniyorsanız, eğitimli personelimizi şu adresten arayarak yardım alabilirsiniz: . Sevdiklerinizi bölgenizdeki uygun bir tedavi programıyla eşleştirmenize yardımcı olabiliriz.

Keder İlaçları: Aşırı Üzüntü Yaşananlara İlaç Seçenekleri

DSM-V’ye keder yakın zamanda eklendiğinden, özellikle uzun süreli veya karmaşık keder için belirtilen ilaçların kendi başınıza tanımlanması kolay olmayabilir. Sağlık uzmanınız, özel ihtiyaçlarınıza uygun ilaç seçeneklerini bulmanıza yardımcı olabilir. İlaç, kederinizi veya kayıp duyunuzu ortadan kaldırmaz, ancak bazı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Keder İlaçları: Olası Seçenekler

Normal keder genellikle antidepresan veya diğer ilaçların kullanılmasını gerektirmez. Bazı durumlarda, uzun süreli kederden muzdarip olanlar klinik depresyon yaşayabilir. Mayo Clinic’e göre, bu tip vakalar antidepresanlardan yararlanabilir. New York Times’a göre, bazı doktorlar yetişkinleri yas tutmak için ilaçlar reçete ediyor. Bu doktorlar sıklıkla Xanax, Ativan ve Valium gibi bağımlılık önleyici anksiyete ilaçları reçete eder.

İlaç Yan Etkileri

Tüm ilaçların bir tür yan etkisi vardır. Mayo Clinic’e göre antidepresanlar tipik olarak bulantı, yorgunluk, kilo alımı, uykusuzluk ve tahrişe neden olur. Bu semptomların kederle ilişkili semptomlara benzer olduğunu fark edebilirsiniz. Antidepresanlardan yaşadığınız yan etkileri doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.

Antidepresan Madde Bağımlılığı, Bağımlılık ve Yoksunluk

Psikoloji Bugün’e göre, antidepresanlar bağımlılık yapan ilaçlar olabilir ve kederden muzdarip insanların kimyasal olarak bağımlı olma olasılığı daha yüksektir. Sevdiğiniz biri bağımlılık ve kederle boğuşuyorsa, bakım ekibimizin bir üyesiyle konuşarak yardım bulabilirsiniz. Aramak sevdiğiniz kişinin hem keder hem de bağımlılıkla başa çıkmasına yardımcı olabilecek bir tedavi merkezi bulmak için.

Aşırı dozda ilaç tedavisi

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, antidepresanlara aşırı doz uygulamak mümkündür. Doz aşımı ile ilişkili riskleri, yalnızca bir doktorun önerdiği şekilde reçeteler alarak önleyebilirsiniz. Keder için terapötik, tıbbi olmayan tedaviler arayarak aşırı dozdan da kaçınabilirsiniz .

Depresyon ve Yas

Bazı insanlarda keder depresyona yol açabilir. Klinik depresyon, tıbbi bakım gerektiren ciddi bir durumdur. Aslında, PBS’ye göre, depresyon her yıl 15 milyon Amerikalının hayatına dokunuyor. Eğer depresyondan muzdaripseniz veya seviyorsanız, en kısa zamanda yardım istemeniz önemlidir.

Çift Teşhis: Bağımlılık ve Yas

Bir kişi kederle uğraşırken bağımlılıkla mücadele ederken , sorunu erken tanımlamak önemlidir. Her iki hastalık ne kadar uzun süre devam ederse, üstesinden gelmeleri o kadar zor olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir