Yaşlanma Nedir? Yüz Neden Yaşlanıyor?

By | Ağustos 2, 2021

Yaşlanma, biyolojik, fizyolojik, ekolojik, davranışsal ve sosyal süreçlerdeki değişikliklerle yakından ilişkilidir. Saçların beyazlaması gibi yaşa bağlı değişikliklerin iyi huylu olduğu söylenebilirken biyolojik açıdan yaşlanmanın birçok kronik hastalık için en önemli risk faktörü olduğu söylenebilir.

Biyolojik düzeyde yaşlanma, artan hücresel hasar ve hücrelerin kendilerini iyileştirememesinden kaynaklanan bir süreçtir. yaşlanmayaşlanma nedir, neden yaşlanırız, yaşlanma ne demek

Bu zihinsel ve fiziksel yetenekte kademeli bir düşüşe neden olur. Yaşlanma, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırsa da, insanlarda yaşlanmanın neden olduğu değişiklikler ne tutarlı ne de doğrusaldır. Çünkü herkesin yaşı farklıdır.

Yaşlanma hücresel bazda başlar, ancak etkileri zamanla fark edilir hale gelir. Zarif yaşlanma harika bir dönüşüm olarak kabul edilirken, yaşlanma belirtileri genellikle gecikmiş deformasyonlar olarak kabul edilir. Yüz bölgesi, vücudun yaşlanma belirtilerinin ilk ve en belirgin şekilde ortaya çıktığı bölgelerden biridir.

Yüzün yaşlanması ile birlikte kıkırdak büyümesi nedeniyle kulaklar büyür, destekleyici kıkırdağın zayıflaması nedeniyle burun ucu düşer, gençlikte şakaklara, yanaklara, göz çevresine ve ağzına hacim veren yağ dokuları hacim kaybetmek; birbirine yapışır ve yerçekimi nedeniyle düşer.

Pürüzsüz ve sıkı bir yapıya sahip olan cilt, elastin ve kolajen üretimi azaldıkça sarkmaya başlar ve biter. Yüzün alt kısmında ve boyunda yağ birikimi vardır. Elbette bu süreçlere kırışıklıkların ortaya çıkması da eşlik etmektedir. Alın ve kaşların arasında derin mimik izleri oluşur. Ciltteki yağ birikintilerinin azalması sonucunda kırışıklıklar derinleşir.

Yüz yaşlanmasının birçok nedeni olduğu bilinmektedir. Bu sebeplerden ilki kolajen üretimindeki azalmadır. Kemiklerde, eklemlerde, tendonlarda ve ciltte bulunan kolajen proteini, cildin en kalın tabakası olan dermisi destekler. Yaşlandıkça, vücudunuz doğal olarak kolajen kaybeder. Ek olarak, cildi etkili bir şekilde sıkı ve elastik tutan elastin üretimi azalır.

Yüzdeki yaşlanma belirtileri, hem kadınların hem de erkeklerin özgüvenini azaltan ve onları yaşlanma gerçeğiyle yüzleşmeye zorlayan travmalara dönüşebilir. Benzer sorunları olan ve yapılan analizlerde ameliyatsız yüz estetiği ile sonuç alamadığını tespit edenler için yüz estetiği ameliyatı gündeme gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir